Emocje według TCM

Emocje według TCM.

Medycyna Chińska ma wiele interesujących rzeczy do powiedzenia na temat emocji w kontekście choroby i zdrowia. Mamy 5 rodzajów emocji, które w warunkach normalnych towarzyszą nam każdego dnia, jeżeli są w równowadze są dla naszego zdrowia pozytywne i budujące.

Natomiast jeżeli konkretna emocja jest długotrwała i tłumimy tę emocję w sobie to mogą one być przyczyną choroby.

Ponadto, dysfunkcja narządów może również powodować problemy emocjonalne; na przykład, gdy wątroba jest niezrównoważona, może dojść do nadmiernej złości. Każda z emocji ma korelacje w szerszym kontekście, obejmującym odpowiedni układ narządów i element.

 

ZŁOŚĆ/GNIEW – WĄTROBA

U współczesnego człowieka ten należący do Elementu Drewna narząd jest prawdopodobnie najbardziej przeciążony, spośród wszystkich narządów ludzkiego organizmu. Zbyt duża ilość tłuszczu, środków chemicznych, używek, jedzenie modyfikowane, pełna pestycydów  zakłócają wiele procesów biochemicznych zachodzących w wątrobie. Jedną z pierwszych oznak zaburzenia równowagi wątroby są problemy emocjonalne związane z gniewem: niecierpliwość, agresywność, frustracja, złość, przemoc, nieuprzejmość, arogancja, drażliwość oraz impulsywny i wybuchowy typ osoby. Kiedy te emocje są tłumione bez możliwości ich przekształcenia, doprowadzą do depresji. Z wątrobą ogólnie związane są także zmiany nastrojów oraz nadmierna emocjonalność. Kiedy wątroba jest w harmonii, nie dochodzi do powstania stresu i napięcia. Ludzie posiadający zdrową wątrobę są spokojni, potrafią także dokonywać trafnego i nieomylnego osądu, zatem naturalnie mogą być skutecznymi przywódcami i osobami odpowiedzialnymi za podejmowanie decyzji.

 

RADOŚĆ – SERCE

Zgodnie z teorią TCM radość jest związana z Sercem i żywiołem Ognia. Według Medycyny Chińskiej serce nie tylko reguluje krążeniem krwi, ale także kontroluje świadomość, ducha (Shen), sen, pamięć i mieści w sobie umysł. Serce jest siedzibą Shen, który jest naszą emocjonalną i duchową istotą. Shen uosabia świadomość, emocje, funkcje umysłowe i witalność. Krew Serca odżywia Shen i zapewnia mu nocny odpoczynek. Serce jest naprawdę naszym centrum emocjonalnym i mówi się, że rządzi wszystkimi innymi emocjami. Radość odżywia Serce, a zdrowe wyrażanie radości odzwierciedla zdrowy stan emocjonalny. Kiedy w naszym życiu pojawia się brak równowagi w radości, można to wyrazić jako za dużo, nadmiarowa stymulacja (pobudzenie i mania) lub za mało (depresja). Nadmiarowe stymulacja przeszkadza umysłowi (Shen). W naszym codziennym życiu mamy aż zanadto stymulacji takich jak: alkohol, narkotyki, ambicje, seks. Jeżeli tego jest za dużo, uszkadzamy serce, mogą pojawić się problemy na poziomie fizycznym jak i umysłowym. Takie jak palpitacje serca, bezsenność, niepokój, nadmierna gadatliwość. Ponieważ Shen potrzebuje odpoczynku, zaburzenia snu są jednym z najczęstszych objawów braku równowagi w układzie serca. Nie zawsze łatwo jest znaleźć radość w życiu. Inne emocje, takie jak smutek, strach, zmartwienie i złość, muszą przenikać przez nasze Serce, a kiedy ich doświadczamy w nadmiarze, często pozostawia niewiele miejsca na radość. Zrób sobie przerwę od wiadomości. Zacznij medytować. Idź na akupunkturę. Odpoczynek pomaga Twojemu Sercu filtrować i przetwarzać emocje, pozostawiając więcej miejsca na radość.

 

ZAMARTWIANIE SIĘ – ŚLEDZIONA

Zgodnie z teorią TCM, zmartwienie jest związane ze śledzioną i żołądkiem, a oba te narządy należą do Elementu Ziemi. Śledziona jest odpowiedzialna za przekształcanie pożywienia w niezbędne składniki odżywcze i transportowanie tych składników do każdej komórki naszego ciała. Innymi słowy, śledziona zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Nadmierne zmartwienie i przemyślenia osłabiają śledzionę, aby nie mogła wykonywać swojej podstawowej pracy polegającej na trawieniu pokarmu. Długotrwały nierównowaga śledziony prowadzi do gromadzenia się płynów i wilgoci, obciążając daną fizycznie, psychicznie i emocjonalnie. To dodatkowo osłabia system śledziony, upośledzając naszą zdolność do jasnego myślenia i skupienia się. Nadmierna nauka i praca również jest niekorzystna. Często mówimy, że przed egzaminem, czy ważnym spotkaniem „czujemy motylki w brzuchu”. Wtedy możemy czuć nudności, brak apetytu nawet luźne stolce albo zaparcia. Uważność jest jedną z najlepszych praktyk, które przynoszą korzyści śledzionie. Podobnie jak większość z nas, śledziona nie radzi sobie świetnie z wielozadaniowością, a niestety dla naszych śledzion żyjemy w czasach niekończącej się rozrywki. Wielu z nas próbuje zrobić wiele rzeczy naraz, ponieważ martwimy się, że o czymś zapomnimy, ale dodatkowo obciążamy naszą śledzionę, pozostawiając jeszcze większe zmartwienie. Daj swojej śledzionie miejsce na zrobienie jednej rzeczy na raz. Niezależnie od tego, czy jesz, czytasz czy pracujesz, spróbuj zrobić tylko jedną rzecz i nic więcej. W rezultacie poprawisz trawienie i zmniejszysz zmartwienia.

 

STRACH – NERKI

Zgodnie z teorią TCM strach/lęk jest związany z nerkami oraz z pęcherzem moczowym. Oba te narządy należą do Elementu Wody. Nerki są źródłem naszej konstytucyjnej siły i są odpowiedzialne za naturalny rozwój cyklu życiowego. Są magazynem Jing, co często jest tłumaczone jako Esencja przednarodzeniowa i zasadniczo jest naszym materiałem genetycznym; to z czym przyszliśmy na świat, przekazanych przez naszych rodziców, przodków. Jing to cenna substancja, której nie można zastąpić, energię ta powinna pochodzić z pożywienia i powietrza, a więc ruch i ćwiczenia ją wzmocnią. Jeśli nie odżywiamy się odpowiednio, zasoby Jing w organizmie ulegają wyczerpaniu, a kiedy już go nie ma i są osłabione, nie mamy siły do życia, jesteśmy ciągle zmęczeni, pojawią się problemy z spadkiem nastroju. Więc co to ma wspólnego ze strachem? Długotrwały strach lub nagły strach lub szok „uszkodzi” nerki i wyczerpuje Jing. I odwrotnie, nadmierna lękliwość lub skłonność do łatwego strachu są objawami osłabienia energii nerek. Nie możemy usunąć strachu z naszego życia. Niewielki zdrowy lęk chroni nas i trzyma nas daleko od zbędnego ryzyka. Jednak gdy to uczucie jest zbyt silne, „uszkadza” nerki. W momencie gdy słabe nerki powodują lęk, a emocja ta z kolei blokuje możliwość doświadczenia miłości. Można to wyjaśnić cyklem destrukcji: przepełnione i zestresowane lękiem nerki (Element Wody), nie potrafią usunąć nadmiar wody, która gasi ducha serca (Element Ognia) i jego normalną zdolność do wyrażania miłości  radości. Wielu ludzi poddaje się psychoterapii, próbując odkryć przyczynę głębokiego poczucia niepewności i ją zlikwidować. Często nie przynosi to oczekiwanego rezultatu, ponieważ nie został jednocześnie uzdrowiony układ nerek-nadnerczy. Jeśli w zauważalnym stopniu odbuduje się siłę nerek, zazwyczaj doczuwa się wielką radość, kiedy odpłyną ciemne chmury lęku.

 

SMUTEK – PŁUCA

Żal należy do emocji związanych z płucami i jelitem grubym. Oba te narządy należą do elementu metalu. Żal który został wyrażony i w końcu rozproszony, wzmacnia wewnętrzną podstawę zdrowia, natomiast tłumiony powoduje długotrwały skurcz w płucach, który zakłóca jej funkcję.

Płuca są naszą pierwszą linią obrony przed zewnętrznymi patogenami, a ich podstawową funkcją jest rozpraszanie i rozprowadzanie Qi i składników odżywczych w całym naszym ciele. Długotrwały, nieprzetworzony smutek upośledza funkcję płuc i pochłania Qi, prowadząc do wyczerpania, znużenia i duszności. Ostatecznie dochodzi do tego, że płuca zostają zablokowane przez nierozprowadzoną materię. Każda osoba która ma problem z płucami bądź z jelitem grubym, bez względu na źródło danego problemu, odczuwa jakiś rodzaj smutku, który powinien być rozproszony. W normalnych warunkach zaciskająca siła żalu nie jest tłumiona. Dzielenie się z uczuciami z innym pomoże rozproszyć energię. Dzięki wewnętrznemu skupieniu uzdrawia się te obszary, w których inaczej rozwinęłaby się choroba. Emocje i myśli mogą zostać oczyszczone za pomocą głębokiego oddychania. Podczas przechodzenia przez proces oczyszczania się z żalu przydatna będzie rozpraszająca właściwość pożywienia o smaku ostrym, czyli smak który ma bezpośredni wpływ na płuca. Przeżywamy czas ogromnego smutku w wyniku śmierci / choroby tak dużej liczby osób w związku z całą pandemią. Nasze płuca są mocno obciążone, należy wzmacniać płuca czy to ziołami, dietą jak również akupunkturą. Płuca dają nam moc odczuwania i wyrażania naszego smutku.

Podobne wpisy