6 wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania się zimą wg TCM.

Chcesz odżywić swoje ciało i wesprzeć dobre samopoczucie w chłodniejszych miesiącach roku? Te wskazówki dotyczące zimowego jedzenia, pochodzące z Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), są wypróbowane i cieszą się zaufaniem od tysięcy lat.

W TCM przyjmuje się, że pogoda i pory roku odgrywają kluczową rolę dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego powinniśmy odpowiednio dostosowywać naszą dietę i nawyki żywieniowe.

Na przykład uważa się, że sezon zimowy wpływa negatywnie na nerki, dlatego jest to dobry moment na włączenie do swojej diety pokarmów odżywiających nerki. Zimna pogoda może również wpływać na Twój apetyt i trawienie, dlatego wybieraj rozgrzewające, pożywne potrawy, które gotuje się powoli, aby rozgrzać układ trawienny i przeciwdziałać chłodzącym efektom zimy.

Zimowe porady na zdrowie – jedzenie, które odżywi Twoje ciało:

1. Zadbaj o swoje nerki

Utrzymanie równowagi nerek ma w medycynie chińskiej kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia – zwłaszcza zimą, kiedy yin (kojarzone z zimnem i ciemnością) jest najsilniejsze.

Zima to zatem ważny czas, aby spożywać pokarmy uważane za odżywcze dla nerek. Przykładami są czarna fasola, ryż, por, orzechy włoskie, pestki dyni, jagody goji i buliony ze szczyptą soli morskiej.

Z owoców i warzyw staraj się wybierać w kolorze czarnym/ciemno fioletowym czyli takie jak: winogrona, rodzynki, bakłażan, czarne nasiona sezamu, czarna fasola, fasola zwyczajna, grzyby leśne, śliwki, figi, daktyle i wodorosty.

Smak słony wzmacnia nerki, ale nie oznacza to, że mamy jeść dużo soli, zamiast tego wybieraj produkty, które są naturalnie słone, w tym wiele produktów pochodzących z oceanu, takich jak ryby morskie, krewetki, homary, przegrzebki, ostrygi i wodorosty. Zupa Miso też jest dobrą opcją.

Natomiast najlepiej unikać produktów surowych, zimnych, nadmiernie słodkich a także nabiału, chleba, drożdży i piwa, które tradycyjnie uważa się za sprzyjające zawilgoceniu TCM.

2. Priorytetowo traktuj obfite, odżywcze i wolno gotowane posiłki

Zimą w szczególności powinnyśmy zwolnić i może to być idealna pora na obfite, wolno gotowane posiłki. Wspaniale jest wracać do domu wypełnionego aromatami, a bonusem jest to, że te posiłki nie tylko rozgrzewają, ale także są łatwe w trawieniu. Rosoły (tzw. zupy mocy gotowane na szpiku wołowym – przepis znajdziesz w innym artykule na stronie), gulasze i zupy na bazie miso to pożywny i pyszny wybór, a inne wolno gotowane specjały, takie jak curry również są dobrym rozwiązaniem. Nie zapomnij dodać smażonej lub gotowanej na parze zieleniny.

3. Dopraw wszystko rozgrzewającymi składnikami

Z punktu widzenia TCM wytwarzanie ciepła w organizmie w celu zrównoważenia zimna na zewnątrz jest kluczowym elementem zachowania zdrowia przez zimę. Można to zrobić włączając do menu dużą ilość produktów spożywczych, które mają właściwości rozgrzewające lub rozgrzewające.

Używaj codziennie chili, czosnku, chrzanu i curry lub orzeźwiających aromatach cynamonu, kardamonu i rozmarynu.

Inne produkty spożywcze, które TCM uważa za ciepłe, to grzyby, pory, orzechy (zwłaszcza orzechy włoskie, orzeszki piniowe i kasztany), jagnięcina, wołowina, sardele, małże i pstrągi.

4. Rozgrzej się świeżą herbatą imbirową z sokiem z malin i miodu.

Jeśli chcesz zachować ciepło i odpowiednio nawodnić organizm, nie możesz przejść obok filiżanki herbaty przygotowanej ze świeżego korzenia imbiru.

Wykonanie tego jest tak proste, wystarczy pokroić kawałek imbiru na małe kawałki, zalać imbir wrzątkiem w czajniczku, a następnie pozostawienie herbaty do zaparzenia, na koniec polecam dodać łyżeczkę ekologicznego soku z malin i miodu.

Pamiętajcie, że ostry smak i właściwości rozgrzewające imbiru pobudzą krążenie, pobudzą trawienie i pomogą oczyścić zatoki.

WSKAZÓWKA: Jeśli potrzebujesz przerwy od gorącej herbaty, TCM sugeruje, abyś upewnił się, że woda, którą pijesz zimą, ma temperaturę pokojową (lub nawet ciepłą), a nie zimną lub schłodzoną.

5. Jedz lokalne produkty.

Jedzenie sezonowe to kolejny świetny sposób na zapewnienie organizmowi tego, czego potrzebuje w miesiącach zimowych. Na przykład wtedy warzywa korzenne, takie jak buraki, słodkie ziemniaki, pasternak i marchew, są w najlepszej formie – a według TCM wszystkie te produkty wspierają zdrowie nerek.

Kupując owoce i warzywa, zastanów się, skąd pochodzą, zwracając uwagę na kraj pochodzenia na etykietach. Potrawy, które przebyły długą drogę, aby znaleźć się na Twoim talerzu, często nie są ani lokalne, ani sezonowe i mogły być transportowane przez długi czas lub zamrożone, co wyczerpało ich składniki odżywcze.

Zamiast tego spróbuj jeść lokalną i sezonową żywność, która jest świeża i bogata w składniki odżywcze, a dodatkową zaletą jest wspieranie lokalnych rolników i lokalnej gospodarki.

6. Jedz kiszonki

Fermentowana żywność wspomaga trawienie i odporność, zapewniając źródło pożytecznych bakterii probiotycznych. Ponadto ich charakterystyczny kwaśny profil smakowy pomaga w trawieniu cięższych, tłustych potraw, które chętniej jemy zimą.

Do sfermentowanych produktów spożywczych, które stanowią wspaniały dodatek do rozgrzewających zimowych posiłków, należą kimchi, miso, kiszona kapusta, ogórki, buraki i marynowane warzywa, takie jak marchew.

Podejście TCM do zimowego jedzenia nie polega na konkretnej diecie, ale na zbiorze świadomych zmian, które uwzględniają sposoby wspierania organizmu w chłodniejsze dni. Czas zacząć gotować na wolnym ogniu i dodać trochę pokarmów odżywczych dla nerek, aby uzyskać pyszny, rozgrzewający zimowy posiłek na dzisiejszą kolację!

Źródło:

  1. BBC Good Food. (Updated October 2018). Accessed May 2021 from https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-offermenting
  2. Terapia pożywieniem – Dietetyka według tradycyjnej medycyny chińskiej, Kastner Joerg
  3. https://www.fusionhealth.com.au/blogs/fusionhealth-healthhub-blog-6-tips-winter-eating-tcm.html?lang=en_AU

Podobne wpisy