Bańki – zalety i zalecenia w stawianiu baniek.
Znana od tysięcy lat terapia próżniowa zajmuje ważne miejsc w medycynie chińskiej i jest powszechnie stosowana w przypadku różnych schorzeń, w ginekologii, dermatologii, laryngologii i innych dziedzinach współczesnej medycyny, pomagając łagodzić, a nawet zapobiegać i leczyć setki często spotykanych chorób.
Stawianie baniek jest szczególnie skuteczne w łagodzeniu bólów, w urazach tkanki miękkiej, ostrych i chronicznych stanach zapalnych, w objawach związanych z zaburzeniem funkcjonowania organów wewnętrznych i zastojami w kanałach energetycznych .
Bańki można stawiać w chorobach, w których stosuje się też akupunkturę, masaże.
Badania pokazują, że zasysając skórę, pory, meridiany oraz punkty akupunkturowe za pomocą bańki, można poprawić przepływ energii qi w ciele i krwi w meridianach, odżywiając organy wewnętrzne i tkankę, ogrzewać ciało, stymulować osłabione funkcjonowanie wewnętrzne. Tym samym poprawia się stan zdrowia i zapobiega się chorobom.
Podciśnienie wytwarzane przez bańkę może wywołać miejscowe przekrwienie, a nawet pękanie naczyń krwionośnych, podskórny zastój, po czym prowadzi do wytworzenia grupy histamin oraz substancji podobnych do histamin, które rozprowadzone po organizmie razem z krwią, stymulują funkcjonowanie i działanie organów, z także wzmacniają system odpornościowy. Stymulacja podciśnieniem może też powodować lokalne rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawiać przepływ krwi na określonym obszarze, usuwać zastój, wzmacniać metabolizm i odżywianie komórek, poprawiać przenikalność ścian naczyń krwionośnych i fagocytozę leukocytów a także korzystnie wpływać na kondycje fizyczną i immunologiczną organizmu.
Stawianie baniek
Stawianie baniek jest proste, można wykonywać samodzielnie, pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie przybory (np. bańki alkohol, waciki, kleszczyki oraz zapalniczkę) i metody.
Na różnych obszarach stawiamy różne bańki. Liczba i wielkość baniek uzależniona jest od stopnia dolegliwości, stanu fizyczne pacjenta, rozmiarów obszaru chorobowego, wieku, elastyczności skóry. Duże bańki nadają się na płaskie i umięśnione części ciała, zaś małe na bardziej ograniczone obszary.
Bańki stawiamy zazwyczaj na 10-15 min, choć czas ten jest uzależniony od indywidualnych potrzeb pacjenta.
Bańki zdejmujemy przechylając ją i naciskając skóry pod spodem, tak żeby powstała szczelina, przez którą dostanie się powietrze.
Po sesji należy bańki dokładnie umyć i zdezynfekować (np. gotować przez 10 min).
Rodzaje baniek.
- Bańki szklane. Ich zaletą to poręczny kształt i przezroczystość – umożliwiająca obserwowanie zmian na skórze. Można również nimi przesuwać po ciele, robiąc w ten sposób masaż bańkami.
- Bańki bambusowe. Ich zaletą jest to, że są lekkie i zdolność wchłaniania leczniczych substancji, jest to świetne połącznie bańki z ziołolecznictwem.
- Bańki ceramiczne inaczej baniek glinianych i porcelanowych. Mają podobne działanie jak szklane, ale jest dużo cięższe, oraz nie pozwalają na obserwacje zabarwienia skóry.
- Bańki z pompką, składającej się z ręcznej pompki i elementów łączących umożliwiających mechaniczne wytworzenie podciśnienia. Dużą zaletą jest to, że są bezpieczniejsze niż bańki ogniowe, jednak wadą to jest to, że nie dają ciepła i nie można nimi przesuwać.
Metody stawiania baniek:
- Bańki ogniowe z użyciem alkoholu. W tej metodzie przytrzymujemy kleszczykami wacik nasączony alkoholem 95%, podpalamy i wkładamy do bańki, obracamy przez 1-2 sekundy i szybko wyjmujemy, po czym przystawiamy bańkę do wybranej partii ciała.
- Bańki ogniowe z użyciem wacika. W tej metodzie bierzemy watę, lekko nasączamy spirytusem i przytwierdzamy we wnętrzu bańki. Po podpaleniu szybko przystawiamy do odpowiedniej partii ciała.
- Bańki z pompką. Wybieramy bańkę o wielkości odpowiedniej, po czym odblokowujemy zawór ciśnieniowy w górnej części bańki, żeby umożliwić przepływ powietrza, następnie częściowo go blokujemy ręczną pompką.
Przeciwwskazania do baniek:
- kobiety w ciąży, kobiety podczas menstruacji
- otwarte rany, stany zapalne, guzy, nowotwory
- za mało płytek krwi i inne problemy z krzepliwością krwi
- żylaki
- zakażania tolerowane przez krew typu HIV
- osoby starsze i osłabione
- oparzenia
- gruźlica
- niewydolność nerek
- wysoka gorączka
Na co bańki są dobre?
Zakres chorób przy których pomocne są bańki jest bardzo szeroki. Sami w domu możemy bańki stawiać na napięte mięśnie, w miejscu gdzie czujemy ból oraz przy kaszlu, ale bańki są również bardzo skuteczne przy: mi.n bezsenności, depresji, zmęczenia, niepokóju, zaburzeniach słuchu, niestrawności, bezpłodności, nieregularnej miesiączce, niedoczynności i nadczynności tarczycy, prostaty i wiele wiele chorób, ale tu jest potrzeba wiedza z akupunktury, lokalizacji punktów i kanałów gdzie płynie nasza energia qi.