Masaż ucha i jego korzyści zdrowotne.
Masaż ucha, refleksologia ucha, znana również jako aurikuloterapia (akupunktura ucha) znana jest w Medycynie Chińskiej od IV stulecia, opisana jest w Kanonie Medycyny Żółtego Cesarza. Napisano, tam że na uchu spotykają się wszystkie kanały energetyczne ciała. Nie jako wskazując, że ucho jest miejscem szczególnym w naszym ciele. W Europie niezależnie od Chin, metoda ta została opracowana przez francuskiego lekarza Paula Nogiera gdzieś 100 lat temu. To właśnie on opracował spójną metodę diagnostyki i leczenia. W latach 50tych poprzedniego stulecia przedstawił swoje obserwacje opisując „somatotopy uszne” tzn. obszary na uchu odpowiadające określonym częściom ciała. Ciało zaś przedstawił w postaci homunkulusa – odwróconego płodu, które ułożenie koresponduje z anatomią zewnętrzną ucha.
Aurikuloteria (akupunktura ucha) lub mikrosystem ucha, jest prostą i efektywną techniką opiera się na właściwościach refleksyjnych, niezwykłego bogatego i złożonego unerwienia małżowiny usznej. Terapeuta stymulując te punkty jest w stanie oddziaływać na cały organizm za pośrednictwem układu nerwowego. Jest metodą bardzo przystępną i skuteczną, a jednocześnie pozwalającą na leczenie całe mnóstwo chorób i dolegliwości, zarówno tych o charakterze bólowym, ortopedycznym jak i neurologicznym.
Medycyna chińska, opiera się na przekonaniu, że nasze dobre samopoczucie i ogólny stan zdrowia zależy od równowagi między umysłem, ciałem i duchem. Punkty na uszach są połączone z określonymi narządami i całym ciałem. Uważa się, że na uchu znajduje się mikrosystem całego ciała i mapując części ucha na określone części ciała.
Refleksologia ucha działa, ponieważ nerwy w uchu są połączone z różnymi ośrodkami nerwowymi w mózgu, z których każdy wysyła różne ścieżki neurologiczne w dół rdzenia kręgowego, ostatecznie docierając do neuronów w całym ciele i wpływając na różne części ciała. W ten sposób masaż ucha może być stosowany nie tylko do leczenia stresu, ale może być stosowany w leczeniu wielu innych objawów fizjologicznych i dolegliwości, od bólów i po różne dolegliwości w jamie brzusznej, klatce piersiowej, dolnej części pleców i stopach.
Różne ruchy mogą stymulować punkty akupresury na uszach, a wielu z nas może już korzystał z zalet masażu uszu, nie zdając sobie z tego sprawy. Często szarpanie za uszy, bawienie się nimi lub majstrowanie przy nich, gdy ktoś jest zdenerwowany lub głęboko zamyślony, może przynieść uspokajającą ulgę i odprężyć się w różnych momentach.
To dowodzi, że nie musisz rozumieć, dlaczego dokładnie masaż ucha jest tak korzystny, aby czerpać korzyści – pocieranie, szarpanie, ciągnięcie, naciskanie i zwijanie chrząstki ucha i płatków – wszystko to daje kojące efekty.
Skóra samych uszu jest szczególnie wrażliwa, ponieważ ucho ma dużą liczbę zakończeń nerwowych – szczególnie płatki uszne, ponieważ są zbudowane tkanki miękkiej i mają duży dopływ krwi. Uważa się, że ten dopływ krwi pomaga nam utrzymać równowagę, a także utrzymuje ciepło pozostałej części chrząstki ucha, ale poprzez masaż ucha można regulować dopływ krwi z korzyścią dla całego ciała.
Masaż Ucha trwa dosłanie kilka minut, możesz znacznie poprawić jakość swojego życia.
Pocieranie zewnętrznych krawędzi ucha.
Umieść ucho między palcem wskazującym oraz palcem serdecznym i masuj w górę i w dół ucha przez 30 sekund. Pocieranie stymuluje zakończenia nerwowe ucha i zwiększa przepływ krwi do tego obszaru, doprowadzając krew do głowy i sprawiając, że czujesz się bardziej czujny i uważny.
Ciągnięcie za uszy
Zacznij od górnej części ucha (guzek małżowiny) umieszczając chrząstkę ucha między kciukiem a palcem wskazującym, delikatnie przytrzymaj ucho i odciągnij je od głowy, pozwalając uchu przesuwać się przez palce, aż zostanie zwolnione. Uważaj, aby dotrzeć do miejsca za uchem, gdzie ucho przyczepia się do boku głowy, a następnie delikatnie odciągnij. Ta część za uchem jest szczególnie wrażliwa, ponieważ nie jest często dotykana. Tak od 5 do 10 razy.
Następnie robimy tak samo, ciągnąc chrząstkę ucha od boku (od ogona obrąbka). Tak od 5 do 10 razy.
Następnie robimy tak samo, ciągnąc od płatka małżowiny usznej. Tak od 5 do 10 razy.
Masaż okrężnym ruchem
Umieść palec wskazujący i kciuk wokół płatka ucha. Nie ruszając palcem wskazującym, przesuwaj kciukiem okrężnymi ruchami wokół płatka. Idziemy następnie podobnym ruchem od płatka ucha i przez całe ucho aż do dolnej odnogi obrąbka. Teraz zrób to samo z palcem wskazującym, trzymając kciuk nieruchomo.
Taki masaż palcem wskazującym poprawia ukrwienie zębów, oczów, kończyny górnej oraz dolnej, a kciukiem masujemy szczękę, obręcz barkową, mięśnie pęcherza moczowego, obręcz biodrową oraz mięśnie krocza. Taki masaż robimy 5 razy. Masujemy dokładnie i powoli.
Miejsce za uchem – Ta część ucha, ja ma nieco podwyższoną wrażliwość, ponieważ trudniej się do niej dostać i dlatego rzadziej dotykamy. Skóra za uchem również nie jest tak twarda, jak inne części ciała, ponieważ ten obszar jest chroniony przez samo ucho, co również sprawia, że jest ono bardziej wrażliwe. Można to porównać do skóry między palcami – kolejny obszar ciała, który nie jest często dotykany, ma bardziej miękki makijaż i zwiększoną wrażliwość. To miejsce za uchem można głaskać, ściskać, ciągnąć i szczypać.
Delikatnie pociągnij w górę i w dół zagięcia w miejscu, w którym ucho łączy się z głową. Za uchem przy połączeniu ucha z głową znajdują się punkty żołądka oraz przełyku.
Masaż muszli ucha (wewnątrz ucha)
Górna cześć muszli – zlokalizowane są punkty odpowiadające nerkom, pęcherzowi moczowemu, trzustka, woreczek żółciowy oraz jelita.
Środek muszli odpowiada wątrobie oraz żołądkowi, śledzionie.
Dolna część muszli odpowiada klatce piersiowej, czyli serce, płuca, tchawica.
Dół trójkątny (pomiędzy górną a dolną odnogą grobelki) – tam znajduje się ważny punkt uspokojenia Shen Men.
Skrawek ucha – punkt sytości.
Punkt Zero na dolnej odrodzę obrąbka – jest punkt utrzymujący nasze ciało w homeostazie.
Poruszanie całym uchem
Zakrywając ucho dłonią i dociskając do wewnątrz, obracaj całą dłonią (wraz z całym uchem) ruchem okrężnym. Zapewni to również delikatną stronę masażu głowy, uwalniając endorfiny i zapewniając uczucie odprężenia.
Podwijanie i rozwijanie chrząstki ucha
Na sam koniec podwijamy do wewnątrz i prostujemy. Zaczynając od góry schodząc pomału do płatków uszu.