Oczyszczenie wątroby wiosną

Oczyszczenie wątroby wiosną.

Wiosna to pora roku, w której należy zająć się wątroba i pęcherzykiem żółciowym. W tym czasie naturalnie jemy mniej lub nawet pościmy aby oczyścić ciało z tłuszczów i ciężkiego pożywienia zimowego. Zimą  byliśmy nastawieni na odżywienie, regenerację i odpoczynek. Jedliśmy produkty odżywcze o ciepłej i rozgrzewającej naturze. Wiosną dieta powinna być najlżejsza stosunku do diet stosowanych przez resztę po roku. Wskazane jest by zawierała pokarmy, które podkreślają charakterystyczne dla wiosny właściwości yang, wznoszenie i ekspansję – czyli młode rośliny, świeżą zieleninę, kiełki. Najlepiej unikać pokarmy słone, mięso, tłuszcze, sery, jajka ponieważ te pokarmy powodują opadanie energii w organizmie. Wskazane jest lżejsze gotowanie, gotowanie na parze, blanszowanie.

Ekspansywna, wznosząca jakość pokarmów o smaku słodkim i ostrym (porusza energię i zastój nagromadzony po zimie) jest zalecana w przypadku diety. Korzystne jest stosowania wiosną ziół przyprawowych o smaku ostrym takich jak bazylia, majeranek, rozmaryn, kminek, koper, liść laurowy. W przypadku smaku słodkiego to: zboża, rośliny strączkowe, młode buraczki, marchewki, ziemniaki i inne słodkie warzywa skrobiowe.

W dzisiejszym świecie wątroba jest prawdopodobnie najbardziej przeciążonym organem. Zbyt duża ilość tłuszczu, środków chemicznych, używek, pożywienie które jest bogata w pestycydy inne środki chemiczne, zakłócają setki skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących w wątrobie. Jednym z objawów oznak zaburzenia równowagi wątroby są problemy emocjonalne związane z gniewem, agresją, arogancją, impulsywnością. Kiedy emocje te są tłumione bez możliwości ich przekształcenia, doprowadzają do depresji. Jeżeli chodzi o oznaki fizyczne wg Medycyny Chińskiej to:

 

1) Zastój wątroby – najczęstszy przypadek nadmiaru powstaje w skutek zbyt dużej ilości pożywienia ciężkiego i tłustego,  w wyniku czego wątroba staje się powiększona i spowolniona w swych próbach zapewnienia swobodnego przepływu energii Qi przez całe ciało. Wtedy Qi ulega zastojowi w wątrobie i nie jest właściwie rozprowadzana.

Wątroba zarządza ścięgnami i oczami: Kiedy w organizmie wystąpi niedobór energii Qi oraz niedostateczny przepływ płynów ustrojowych, wtedy ścięgna nie są odpowiednio nawilżone. Może wtedy dojść do urazów i stanów zapalnych. Oczy stają się obrzmiałe. Ponieważ meridian pęcherzyka żółciowego przebiega przez tkanki otaczające oczy, a przez to wpływa na ich stan: zaćma, jaskra, stany zapalne, zaczerwienie, suchość, nadmierne łzawienie, krótko, dalekowzroczność inne problemy z wzrokiem.

Wątroba przechowuje i oczyszcza krew: jeżeli w wątrobie panuje zastój, wtedy oczyszczanie krwi może przebiegać nieprawidłowo, co prowadzi do wydzielenia toksyn przez skórę. Zanieczyszczona krew jest przyczyną trądziku, egzemy, ropni, alergii, zatruta krew odżywia wszelkie stany zwyrodnieniowe, w tym choroby nowotworowe i zapalenia stawów.

Zaburzenia przechowywania krwi, może mieć wpływ na zaburzenia miesiączkowania, objawiające się miesiączkami nadmiernie obfitymi, nieregularnymi, skąpymi lub całkowitym ich zanikiem.

 

2) Długotrwały zastój wątroby – doprowadza do nadmiernego zużycia całego systemu, w ten sposób doprowadza do gorąca wątroby. Gorąco wątroby powoduje zaparcia, stany zapalne oczu, gniew, bóle głowy, zawroty głowy i wysokie ciśnienie krwi.

 

W momencie gdy wątroba znajduje się w stanie zastoju, często dochodzi do wytrącenia się z żółci osadów, które zbijają się w formę nagromadzeń przypominających kamienie, piasek lub muł w pęcherzyku żółciowym. Większość przewlekłych chorób do pełnego wyzdrowienia potrzebuje oczyszczenie pęcherzyka, dotyczy to także osób którzy są regularnie narażeni na stres.

 

Przepis na stopniowe oczyszczenie pęcherzyka żółciowego:

Unikaj pokarmów tłustych, w tym ciężkich mięs, nabiału i jaj. Jedz przede wszystkim ekologiczne zboża, warzywa, owoce i rośliny strączkowe, wodorosty, cytryny, limonki, kurkuma przyspieszą usuwanie kamieni żółciowych.

 

Przez 21 dni zjadaj dziennie do dwóch rzodkiewek pomiędzy posiłkami (rzodkiew usuwa złogi i kamienie), pij codziennie 5 filiżanek z naparu z rumianu rzymskiego. Podczas posiłku polej danie od 3 do 5 łyżeczkami, tłoczonego na zimno oleju z siemienia lnianego. Olek lniany należy przyjmować przez 6 dni przez 2 miesiące. Taka dieta dzięki występującym w niej specyficznym pokarmom i ziołom, które rozpuszczają kamienie, powinna być wystarczająca aby usunąć wszelkie złogi.

 

Dietetyczne zasady leczenia wątroby:

  1. Zmniejsz ilość jedzenia. Unikaj żywności z dużą zawartością tłuszczów takich jak: słonina, mięso ssaków, śmietana, ser, jajka, tłuszczów utwardzonych i niskiej jakości (np. margaryny), środków chemicznych, leków, produktów przetworzonych, rafinowanych.
  2. Jedz pokarmy które pobudzą wątrobę: bazylia, majeranek, rozmaryn, kminek, koper, liść laurowy, imbir, chrzan, rozmaryn, mięty, melisa, świeże owoce i warzywa  (buraki, rzepa, kalafior).
  3. Pokarmy które harmonizują wątrobę są niezbędne w celu zapewnienia swobodnego przepływu energii emocjonalnej i fizycznej. W tym przypadku produkty które mają słodką naturę. W pierwszej kolejności to miód, ma właściwości odtruwające. Jeżeli pomieszamy z octem z cydru jabłkowego będzie miało jeszcze mocniejsze działanie (1 łyżeczka miodu i octu na 1 filiżankę wody). Jeżeli u występują Ciebie objawy gorąca, ocet możesz zamienić na sok z cytryny, limonki czy grejpfruta (maja charakter ochładzający).
  4. Pokarmy które przyspieszają odnowę wątroby i produkty krwiotwórcze: pożywienie bogate w zielony kolor takie jak  chlorofil także mikroalgi jak spirulina, sinica, chlorella, szpinak, botwinka, pokrzywka (oprócz odżywiania krwi, ma działanie diuretyczne, swą chłodną termiką skutecznie wyprowadza nadmiary Gorąca, właściwości rozpraszające nadmiary Wilgoci i poprawiają krążenie wody w całym ciele.)
  5. Wiosna powinna sprzyjać ruchowi na zewnątrz. Dlatego też, wskazana jest regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Spacery i piesze wędrówki wspomogą Wątrobę i Pęcherzyk Żółciowy w podtrzymywaniu przepływu Qi w naszym ciele.

 

Przepis na łatwy detoks:

W celu oczyszczenia się, zwiększenia energii oraz wzmocnienia wątrobę zaleca się wypijanie napoju składającego się:

  • Ocet jabłkowy jest pełen enzymów i dobrych bakterii.
  • Sok z cytryny pomaga zrównoważyć poziom cukru we krwi i ma zasadowy wpływ na organizm, pomagając regulować PH. Zawiera również witaminę C.
  • Cynamon to jeden z najlepszych przeciwutleniaczy.
  • Pieprz Cayenne obniża ciśnienie krwi, zwiększa metabolizm.
  • Miód ma właściwości odtruwające

 

Składniki:

1 szklanka ciepłej lub gorącej wody

2 łyżki / łyżeczki (dopasować do wagi) octu jabłkowego

2 łyżki / łyżeczki (dopasować do wagi) soku z cytryny

½ łyżeczka mielonego imbiru

¼ łyżeczki cynamonu

1 kreska pieprzu cayenne

1 łyżeczka surowego, lokalnego miodu.

 

Wymieszaj wszystkie składniki razem.

Najlepiej podawać na ciepło, albo w temperaturze pokojowej.

Podobne wpisy