dźwięki

Dźwięki.

Czy ty wiesz, że mruczenie może być korzystne dla twojego zdrowia? W taoistycznej praktyce qi gong jest znanych 6 uzdrawiających dźwięków, które wibrując pobudzają do pracy poszczególne organy oraz poprawiają emocjonalny i fizyczny stan naszego ciała.
6 głównych narządów do których skierowane są wibracje to: wątroba, serce, śledziona, płuca, nerki oraz rejon całego brzucha (potrójny ogrzewacz). W tradycyjnej medycynie chińskiej należą one do organów Yin i są związane z elementami drewna, ognia, ziemi, metalu oraz wody. Kluczem do uzdrowienia wibracyjnego jest uwaga skierowana na organ, aby uwolnić zablokowaną energię oraz emocję którą kumulujemy w naszym ciele. Nawet nie trzeba wypowiadać dźwięków, zwykły szept wystarczy. Jednak ćwiczenie należy wykonywać systematycznie. Należy wziąć głęboki wdech i przy powolnym wydechu powtarzać konkretny dźwięk. Należy powtórzyć od 5 do 6 razy.

Poszczególne narządy:

Wątroba: razem z pęcherzem żółciowym jest związana z elementem drewna. Wątroba za pomocą swoich kanałów łączy się z oczami. Emocją związaną z wątrobą jest złość, gniew. Odwrotne emocja to życzliwość. Często jest tak, że osoby które się złoszczą mają zaczerwienione oczy, albo osoby które obciążą wątrobę alkoholem, również mają zaczerwienione oczy. Dźwięk który leczy ten organ to „Szszsz”. Podczas wypowiadania tego dźwięku, powinnyśmy skierować nasze intencje i całą uwagę w kierunku swojej prawej strony tuż pod żebrami. Należy zrobić głęboki wdech i podczas wydechu wymawiaj ten dźwięk „szszuu”. Powtórz to 5-6 razy. Porą roku przypisywanej wątrobie jest wiosna, więc można wyobrazić sobie wiosnę z słonecznym dniem gdzie, kwitną piękne rośliny, ptaszki zaczynają z samego rana śpiewać, patrzysz sobie na zielony piękny las. Kolor zielony.

Serce: razem z jelitem cienki są związane z elementem ognia. Emocją serca jest radość, honor, szczerość oraz serce jest zaangażowane w krążenie oraz jasność umysłu (wyznaczanie sobie drogi i celów, tworzenie wizji przyszłości). Jeżeli masz w nierównowadze serce to będziesz arogancka/i, będziesz się ciągle śpieszyć.
Dźwięk jaki należy wymawiać to „Haaaaa” z szeroko otwartymi ustami. Należy zrobić głęboki wdech i podczas wydechu wymawiaj ten dźwięk „haaaa”. Powtórz to 5-6 razy. Porą roku przepisywanej sercu jest lato. Wyobraź sobie gorący letni dzień, słońce świeci z południowej strony, wszędzie w koło masz czerwone owoce, truskawki, borówki. Wokół ciebie są twoi najbliżsi, gdzie jest pełno radości i śmiechu. Kolor czerwony.

Śledziona: razem z żołądkiem tworzą element ziemi. Oba te narządy biorą udział w trawieniu oraz transformacji pożywienia. Narządy te mogą być osłabiane przez nadmierne myślenie, zamartwianie. Odwrotną emocją jest otwartość, sprawiedliwość. Dźwięk który może pomóc tym narządom to „hooooo” (gardłowy dźwięk, mocny dźwięk). Skieruj całą swoją uwagę na lewą stroną pod żebrami. Powtórz to 5-6 razy. Wyobraź sobie majestatyczną, ogromną górę, która jest cała w złotym kolorze. Poczuj siłę tej góry w sobie. Kolor złoto żółty.

Płuca: razem z jelitem grubym tworzą element metalu. Ma za zadanie pobrać czysty niebiański tlen, oraz usunąć z naszego ciała dwutlenek węgla (nieczystą energię qi). Płuca są szczególne wrażliwe na czynniki zewnętrzne środowiska. Żal, smutek (np. po stracie bliskiej nam osoby osłabia ten narząd), depresja. Przeciwną emocją jest odwaga. Skieruj całą swoją uwagę na klatkę piersiową i wymawiaj dźwięk „sssss”, język za zębami. Powtórz to 5-6 razy, wymawiając ten dźwięk przy wydechu. Jeżeli chcesz sobie zwizualizować ten element, to wyobraź sobie najpiękniejszy zachód słońca z czerwonymi i białymi chmurkami na niebie. Powietrze jest rześkie i czyste jak jest jesienią. Kolor Biały.

Nerki: razem z pęcherzem moczowym tworzą element wody. Nerki są związane z seksualnością, długowiecznością, kośćmi. Emocje które osłabiają element wody jest strach, lęk. Skieruj całą swoją uwagę na część lędźwiową kręgosłupa. Dźwięk który wzmacnia ten narząd to „czuuuu”. Powtórz to 5-6 razy, wymawiając ten dźwięk przy wydechu. Jeżeli chcesz zwizualizować ten element to wyobraź sobie środek nocy, niebo jest pełne święcących gwiazd, ty sobie spacerujesz brzegiem morza, zanurzając nogi w przejrzystej, turkusowej wodzie. Poczuj wodę na swoich nogach. Kolor ciemno niebieski.

Rejon całego brzucha (tzw. Potrójny ogrzewacz”). Jest to górna, środkowa, dolna część brzucha. Jest zaangażowany w nawadnianie oraz regulację płynów. Wydając dźwięk „hiiiiii”, musimy cicho, bardziej szepcząco. Wizualizacja tego ciepła poruszającego się w dół pomaga zwiększyć energię seksualną, ogrzać dolną część ciała. Powtórz to 5-6 razy. Kolor fioletowy.

Kluczem do uzdrawiania jest wyrzucenie starego oraz przyjęcie nowej energii życiowej qi na poziomie emocjonalnym, fizyczny oraz duchowym. Dźwięki te oczywiście nie powinny zastępować lekarza, one tylko mogą nam pomagać w codziennym funkcjonowaniu.

Podobne wpisy