akupresura na stres

Akupresura na stres.

Akupunktura jest dobrze znana z tego, że jest bardzo skuteczna przy stresie i wywołuje reakcję relaksacyjną – stąd „acu-nap” czy „aku-sen”, podczas której wielu z nas zasypia pod czas zabiegów.

Wprowadzenie wyjątkowo cienkich igieł w skórę w określonych punktach akupunktury uwalnia endorfiny, naturalne substancje chemiczne uśmierzające ból. Wpływa również na część mózgu odpowiedzialną za serotoninę, substancję chemiczną w mózgu odpowiedzialną za nastrój.

Dla wielu z nas ostatni rok jest bardzo stresujący i trudny czas. Jeśli akupunktura nie jest teraz dla Ciebie dostępna, wypróbuj akupresurę!

Akupresura polega na naciskaniu/stymulowaniu punktów akupunkturowych w celu wywołania reakcji w naszym ciele. Przepływ energii qi poprawia się w meridianach, następuje komunikacja z układem nerwowym, oraz uwalnianie poprawiających samopoczucie chemikaliów. W teorii medycyny chińskiej emocje i funkcje psychiczne są postrzegane jako składniki qi (energii życiowej ciała) i krwi. Korygowanie ruchu qi i krwi w meridianach przywraca równowagę umysłowi, ciału i duchowi.

Prosta rutyna akupresury może pomóc w radzeniu sobie z niektórymi skutkami stresu i niepokoju w naszym ciele.

W Medycynie chińskiej „Qi” niepokoju i stresu koncentruje się na ogół w górę, osiadając w umyśle, ramionach, sercu i klatce piersiowej. Akupresura może pomóc w redystrybucji tej energii przez meridiany, dzięki czemu można ponownie uziemić.

Aby to zrobić, zalecamy rozpoczęcie zabiegu uziemiającego od Du-20, punkt na czubku głowy, a kończąc na Liv-3 na stopach. Punkty te znajdują się po obu stronach ciała, a więc najlepiej nacisnąć je po obu stronach ciała, aby poczuć, która z nich jest bardziej delikatna/wrażliwa. Jeśli zauważysz różnicę, spędź więcej czasu po stronie delikatnej/bolącej. Jeśli nadal czujesz się niespokojny, przyciśnij spód stóp, kciukiem lub piłeczką tenisową, aby zakotwiczyć tę energię. Podczas lokalizowania punktów należy wyczuć wrażliwe miejsce. Poświęć 30 sekund na każdy punkt z mocnym naciskiem, biorąc głębokie wdechy  i wydechy. W celu stymulacji punktów możesz również użyć olejków eterycznych np. lawendowy, różany.

 

Punkty które warto sobie stymulować:

 

DU 20 – punkt 100 tysięcy spotkań

Lokalizacja: na czubku głowy, umieść palce na górnym rogu uszów i podążaj za linią aż połączą się palce.

Działanie: reguluje ruch całej energii yang w ciele. Naciskanie może złagodzić depresję i smutek, jak również zmniejszyć niepokój i nadmierne przemyślenia. Du-20 oczyszcza umysł, aby być skupionym i obecnym tu i teraz. Jako punkt „Morza Szpiku kostnego”, Du-20 odżywia mózg i może pomóc w leczeniu bólów głowy, zawrotów głowy, bezsenności i innych schorzeń neurologicznych.

 

YIN TANG – ROZMYŚLAĆ/ ZASTANAWIAĆ SIĘ

 

Lokalizacja: na środku gładzizny (w połowie odległości pomiędzy przyśrodkowymi końcami brwi).

Działania: silnie uspokaja ducha i usuwa emocjonalny niepokój. Łączy się z szyszynką, aby promować głęboki relaks i leczyć bezsenność; łagodzi bóle głowy, zamglone myślenie i pomaga usunąć zastoje błony śluzowej nosa lub katar. Świetny punkt dobrego samopoczucia emocjonalnego.

 

GB 21 – Studnia barku (zabronione dla kobiet w ciąży)

Lokalizacja: na najwyższym punkcie barku, na mięśniu.

Działanie: Reguluje przepływ qi między sercem a umysłem. Pomoże zmniejszyć napięcie i stres utrzymywany w górnej części ciała. Dobry punkt na złość, bóle głowy oraz obniża ciśnienie krwi.

 

Reb 17 – pomiędzy piersiami

Lokalizacja: pomiędzy piersiami, w czwartej przestrzeni międzyżebrowej.

Działanie: punkt dla tych co mają tendencje do odczuwanie skutków stresu w klatce piersiowej objawiających się dusznością, uciskami lub kołataniem serca. Rozluźnia i otwiera klatkę piersiową oraz uwalnia przeponę.

 

PC 6 – Brama wewnętrzna

 

Lokalizacja: trzy palce od zgięcie nadgarstka, pomiędzy ścięgnami mięśni zginacza promieniowego nadgarstka oraz dłoniowego długiego.

Działanie: najlepszy punkt dla przywrócenia równowagi między ciałem a umysłem. Działanie uspakajające, rozluźniające. Punkt ten ma silny wpływ na nudności i mdłości.

 

HT 7 – Brama ducha

Lokalizacja: wewnętrznej krawędzi nadgarstka, w kierunku łokciowej (małego palca). Poszukaj wgłębienia u podstawy kości grochowatej.

Działania: „punkt źródłowy” w kanale serca, w którym gromadzi się energia życiowa układu narządów serca. Głęboko łączy się z meridianem serca, aby odżywiać ducha i leczyć wszelkie zaburzenia równowagi emocjonalnej oraz wzmacniać qi i krew serca. Uspokaja umysł i usuwa zmartwienia / niepokój; łagodzi niepokój emocjonalny z zaburzeniami snu; uwalnia ucisk w klatce piersiowej i kołatanie serca; wzmacnia element ognia – animację, radość i połączenie; stosowany w leczeniu szoku emocjonalnego.

 

Liv 3- największy pośpiech

  

Lokalizacja: znajduje się na stopie, między pierwszym a drugim palcem, w kącie zawartym pomiędzy głową, a powierzchnią boczną trzonu pierwszej kości śródstopia.

Działania: świetny punkt łagodzenia złości, stresu i drażliwości. Pomaga również w depresji, przy wahaniach nastroju, który może się objawiać uciskiem w klatce piersiowe, zaburzeniach trawienia, napięciach przedmiesiączkowych, oraz przy problemach z wzrokiem oraz bólami głowy. Punkt źródłowy meridianu wątroby, odżywia yin i krew wątroby oraz uspokaja ducha. Odtruwa i oczyszcza wątrobę.

 

 

Powyższe punkty są tylko przykładowymi punktami pomocnymi przy stresie. Mają działanie uspokajające oraz podnoszące na duchu dla osób z wahaniami nastroju w kierunku depresji. Należy te punkty uciskać po 30 sekund kilka razy dziennie.

Akupresura jest tylko jednym z sposobów radzenia sobie ze stresem. Wielką zaletą jest to, że możemy ją wykonać sami w domu, w dowolnej porze dnia. Polecam! Aku-Punkt Gabinet akupunktury.

 

Źródło opracowania:

Hery Dyczek, Magdalena Grzonkowska „Anatomiczna lokalizacja punktów akupunktury” rosecityacupuncture.com

 

Podobne wpisy