refleksologia dłoni

Refleksologia dłoni.

Refleksologia znana inaczej terapią zonową i jest zaliczana do medycyny holistycznej. Opiera się na umiejętnym naciskaniu konkretnych miejsc na stopie, na dłoni i na twarzy. Po przez uciskanie tych punktów możemy poprawić ogólne samopoczucie i wpłynąć na poprawę funkcjonowania całego organizmu. Miejsce te nazywamy refleksami.

Refleksologia dłoni to starożytna praktyka lecznicza, która skupia się na określonych obszarach ciała poprzez wywieranie nacisku na punkty na dłoniach. To szybki, prosty zabieg, który może pomóc złagodzić różnorodne dolegliwości i problemy. Może skutecznie przynieść natychmiastową ulgę w bólu i napięciu.

 

W warunkach równowagi naczynia krwionośne nie są obkurczone, krążenie krwi jest prawidłowe i każda komórka organizmu otrzymuje wystarczającą ilość substancji odżywczych i tlenu. Narządy wewnętrzne, zbudowane z komórek, mogą wtedy funkcjonować prawidłowo. Stymulacja poszczególnych stref odruchowych na dłoniach wykonywana jest w określonej kolejności. Ich nadwrażliwość na ucisk i ból wskazują na zablokowanie w odpowiadających im częściach ciała. Zabieg usuwa także zgrupowane molekuły na zakończeniach wypustek nerwowych, które są połączone z mózgiem i tym samym z innymi częściami ciała.

Uciskając na wypustki nerwowe rozpoczynamy proces leczniczy.

Refleksologię często łączy się z teorią o meridianach, akupunkturą i akupresurą ponieważ opiera się na przekonaniu, że nasze ciała zawierają kanały energii. Z biegiem czasu kanały te mogą zostać zablokowane, powodując chorobę. Wywierając nacisk na określone części dłoni, można oczyścić te kanały energetyczne. Usuwając blokadę, możesz przywrócić równowagę i dobre samopoczucie całemu organizmowi.

 

Jakie korzyści daje masaż dłoni?

Chociaż masaż dłoni może wydawać się prosty, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Mogą to być:

  • Poprawa krążenia: po urazie lub w wyniku długotrwałej dolegliwości, takiej jak choroba Raynauda (nagłym zblednięciem, następnie zasinieniem i zaczerwienieniem palców rąk, stóp, rzadko nosa oraz uszu, któremu towarzyszy zdrętwienie i ból, przez obniżoną temperaturę otoczenia)
  • Zwiększona elastyczność: poprzez poprawę mobilności i ułatwienie ruchomości stawów, szczególnie u osób starszych cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Złagodzenie dolegliwości które towarzyszą przy typowych codziennych trudnościach spowodowanych powtarzalnym ruchem, jak np. cieśń nadgarstka spowodowana nadmiernym używaniem komputera.
  • Pobudza przepływ energii przez całe ciało.
  • Łagodzi niekorzystne działanie stresu poprzez wprowadzenie organizmu w stan relaksu.
  • Usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego poprzez otwarcie, odblokowanie szlaków bodźców nerwowych.
  • Pozytywnie wpływa na układ hormonalny.
  • Wspomaga proces łagodzenia bólu. W czasie zabiegu stymuluje się mózg do wytwarzania większej ilości endorfin (“środki przeciwbólowe” produkowane przez organizm).
  • Może znacząco poprawić ogólny stan pacjenta ciężko chorego. Zabieg pobudza do działania narządy wydzielnicze, układ oddechowy, wspomaga kontrolę nad pęcherzem moczowym i usprawnia pracę jelit.

 

Masaż dłoni

Zanim zaczniemy…

Możesz lekko poruszać dłońmi, palcami i kciukami, aby je rozluźnić, a także nałożyć balsam/olejek, aby pomóc w poślizgu masażu refleksologicznego. Nie ma ustalonej ilości czasu na masowanie każdego punktu, pozwól swojemu ciału Cię prowadzić. Jeśli czujesz dyskomfort, pracuj nad tym obszarem, aż minie. Jeśli masaż jest byt bolesny, zmniejsz siłę nacisku.

Tu możemy pokazać kilka ruchów które masują całą dłoń.

Podobne wpisy