Akupresura na bóle głowy wiosną

Wspaniale jest, gdy nadchodzi wiosna… możemy cieszyć się dłuższymi słonecznymi dniami i końcem zimnych, szarych i deszczowych zimowych dni. Niestety w okresie wiosennym zmieniająca się pogoda w połączeniu z nieodpowiednim trybem życia (długie siedzenie w złej pozycji i niezbilansowana dieta) często skutkują nieprzyjemnymi bólami głowy i migrenami.

Wiosna w Medycynie Chińskiej to odrodzenia, wzrost i kwitnienia roślin. Wzrasta energia Yang. Tak jak w przyrodzie mamy odrodzenia, tak też jest w przypadku ludzkiego ciała, które musi przystosować się do nowego środowiska i wyjść z zimowej bierności. W TCM przejście z zimy na wiosnę jest postrzegane jako przejście z okresu zimnego Yin (zima) do okresu gorącego Yang (lato).

Przyczyny wiosennych bólów głowy wg TCM

Wiosną ważną rolę odgrywa wątroba, która w TCM organizuje przepływ Qi, krwi oraz płynów ciała. Odpowiada za uwolnienie Qi zmagazynowanej zimą – kiedy organizm ma walczyć z zimnem i zachować większą bierność. Pod wpływem Yang wątroba kieruje przepływ energii do góry ciała w tym do głowy, powodując w ten sposób niedobór Yin, co skutkuje wzrostem temperatury ciała, nadmiernymi emocjami, wysokim ciśnieniem krwi, bólami głowy i migreną.

Przeciążona wątroba jest odpowiedzialna za niezrównoważony przepływ Qi i krwi przemieszczającej się do głowy. Dlatego o tej porze roku lekarze przyjmują wielu pacjentów skarżących się na bóle głowy i migreny, którym często towarzyszą napięcia i bóle szyi i ramion. Należy kontrolować nadmiar Qi i niedobór krwi, aby uwolnić ciało od napięć i bólu oraz przywrócić swobodny przepływ tych dwóch niezbędnych substancji, zwłaszcza w głowie.

Leczenie

Leki przeciwbólowe jedynie maskują objawy bólów głowy i często z czasem stają się mniej skuteczne. TCM pomaga w naturalny sposób pozbyć się bólów głowy, stosując akupunkturę, akupresurę, ziołolecznictwo i odpowiednią dietę.

Akupunktura polega na umieszczaniu igieł w meridianach (kanałach energii w organizmie), aby przywrócić prawidłowy przepływ Qi i złagodzić dyskomfort i ból. Strategiczne punkty powiązane z przepływem Qi i krwi w głowie i wątrobie mają na celu uwolnienie blokad. Dzięki temu organizm człowieka może prawidłowo funkcjonować, usuwając zaburzenia Qi wątroby i osiągając równowagę pomiędzy Yin i Yang.

Akupresura czyli masaż i uciskanie odpowiednich punktów na całym ciele będą pomocne przy bólach głowy. Dlatego masaż głowy ale również punktów umiejscowionych na dłoniach i na stopie również będą niezwykle pomocne przy bólach migrenowych.

Podstawowe punkty akupunktury na bóle głowy:

Punkt Yin Tang – pomiędzy brwiami.

Punkt Tai Yang – skronie.

Punkt Feng Chi – GB 20 „Staw wiatru” – w okolicy potylicznej, w zagłębieniu po obu stronach szyi, tuż przy nasadzie głowy (pomiędzy m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy a m. czworoboczny grzbietu).

Punkt Hegu – Li 4 „Spotkanie Dolin” – na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Punkt Tai Chong – Liv 3„ Potężna droga” – na stopie, pomiędzy pierwszą a drugą kością śródstopia, tuż za głową pierwszej kości śródstopia.

Oraz spróbuj ścisnąć czubek małego palca po obu stronach tak mocno, jak to tylko możliwe, przez kilka minut. Stymuluje to obszar refleksologii związany z głową. Im mocniej naciskasz, tym szybciej poczujesz ulgę.

Zdrowszy tryb życia, w połączeniu z odpowiednią dietą i ćwiczeniami fizycznymi, może pomóc w zapobieganiu bólom głowy i migrenom. Wiosną staraj się wybierać potrawy chłodzące, takie jak sezonowe zielone warzywa (szpinak, szparagi, groszek, brokuły itp.) lub kiełki i unikaj potraw rozgrzewających, takich jak pikantne potrawy, czerwone mięso i alkohol, które mogłyby pogorszyć nadmiar Yang. Aby uspokoić wątrobę, wiosna to świetny czas na oczyszczenie i zaopatrzenie organizmu w detoksykujące zioła, takie jak mniszek lekarski.

Wystarczająca ilość snu i odpowiednia aktywność fizyczna pomogą Twojemu organizmowi przystosować się do nowej pory roku. Wiosna to czas ruchu. Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, oddychanie świeżym powietrzem i wystawianie ciała na światło słoneczne oraz ćwiczenia to najlepszy sposób na uniknięcie zastoju Qi, a tym samym zapobiegnięcie jakimkolwiek dysfunkcjom w ciele i duszy.

Wdrożenie tych kilku wskazówek pomoże Ci wykorzystać tę porę roku, aby zacząć od nowa, nabrać pozytywnego nastroju i podjąć nowe projekty. Ciesz się jasnymi dniami, powąchaj kwitnące kwiaty i zamień energię słoneczną na energię codzienną.

Szczęśliwej wiosny, bez bólów głowy!

Podobne wpisy