W jaki sposób medycyna chińska może pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z lękiem?

Lęk to naturalny stan emocjonalny pojawiający się w życiu codziennym. Jest reakcją na stresujące sytuacje takie jak przemówienie publiczne, ważny egzamin, natomiast jego wysoki poziom lub stała obecność mogą niekorzystnie wpływać na nasze życie. Mogą skutecznie obniżyć codzienny komfort i wyeliminować wiele istotnych aktywności. Osoba chronicznie obawiająca się ataku uzbrojonego napastnika zacznie ograniczać wyjścia z domu, co może wpłynąć na jej życie towarzyskie, a w skrajanych przypadkach nawet uniemożliwiać pracę, życie rodzinne itp. Ważnym wskaźnikiem diagnostycznym jest zatem to, czy człowiek doświadczający lęku odczuwa z tego powodu cierpienie i brak możliwości realizowania ważnych dla siebie celów.

Do najczęstszych zaburzeń lękowych zaliczamy m.in.:

  • zespół lęku uogólnionego,
  • zespół lęku napadowego (ataki paniki),
  • różne rodzaje fobii,
  • zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (nerwicę natręctw),
  • zaburzenia adaptacyjne i ostre reakcje na stres,
  • zaburzenia przebiegające pod postacią somatyczną, hipochondrię.

Lista dolegliwości związanych z lękiem jest dość długa, a każda klasyfikacja nieco inaczej je szereguje. Osoba, która podejrzewa u siebie nerwicę, zazwyczaj doświadcza jej objawów osiowych, czyli nadmiernego lęku i niepokoju, kłopotów z koncentracją i pamięcią oraz nieprzyjemnych odczuć cielesnych – trudności z oddychaniem, kołatania serca, silnego napięcia, nadmiernego pocenia się, bólu głowy, zaburzeń snu czy problemów ze strony układu pokarmowego. 

Medycyna Zachodnia leczy większości problemów psychicznych i emocjonalnych po przez przyjmowanie leków oraz podjęcie psychoterapii. 

Medycyna Chińska ma zupełnie inne podejście, które czasami jest trudne do zrozumienia w zachodnich poglądach naukowych. Medycyna chińska postrzega ciało i jego funkcje w sposób holistyczny, co oznacza, że ​​wszystkie rzeczy są postrzegane jako część całości. Żaden podmiot nie może być odizolowany od swojego związku z innymi podmiotami; żadna rzecz nie może istnieć sama w sobie.

Dlatego problemy fizyczne, jak również mentalne/emocjonalne są ze sobą powiązane i są postrzegane jako wynik dysharmonii „Pięciu Duchów” (energii, których nie należy mylić z odnoszącymi się do boskości) i związanych z nimi „Pięciu Organów Zhang”.

„Pięć duchów” to:

  1. Shen – umysł, łączący Ducha
  2. Hun – duch niecielesny
  3. Po – Duch cielesny
  4. Yi – intelekt, myśl
  5. Zhi – wola

Z każdym z „Pięciu Duchów” wiąże się emocja:

  • Shen – radość
  • Hun – gniew
  • Po – żal, smutek, zmartwienie
  • Yi – zamyślenie
  • Zhi – strach.

Rezydują w „5 Organach Zhang” – sercu, wątrobie, płucach, śledzionie i nerkach.

Ponadto, jeśli qi/energia utknie w ciele, nie poruszając się płynnie, emocje również mogą utknąć, na przykład w strachu, gniewie lub smutku. Medycyna chińska leczy te stany i może poprowadzić qi, aby poruszało się płynniej, łagodząc uczucie emocjonalnego lub duchowego utknięcia. Istnieje 12 głównych meridianów, wzdłuż których płynie Qi, podobnie jak krew w naczyniach krwionośnych. Istnieją również „Wzory dysharmonii” powiązanych narządów Zhang. I wszystkie muszą być leczone i doprowadzane do równowagi, aby osiągnąć trwałe rezultaty. Podejście to jest wysoce indywidualistyczne i w dużej mierze opiera się na ocenie tych stanów u danego pacjenta przed rozpoczęciem leczenia.

Jakie terapie medycyny chińskiej są najbardziej korzystne dla osób z depresją i lękiem?

Akupunktura, zioła, terapia dietetyczna, qi gong i tai chi są przydatne w leczeniu depresji i lęków. Bez względu na to, czy wybierzesz akupunkturę, zioła, czy użyjesz ich obu, zawsze ważne jest aby odżywiać zdrowo i ćwiczyć. Chińska terapia dietetyczna może pomóc w określeniu najlepszych pokarmów dla określonej konstytucji. Qi gong i tai chi to delikatne sposoby na przemieszczania energii we własnym ciele. Inną koncepcją medycyny chińskiej jest otwarcie naszych otworów zmysłowych, abyśmy mogli widzieć, smakować i słyszeć świat w inny i zdrowszy sposób. W takim przypadku można użyć kadzidła, śpiewania, terapii głosem, terapii dźwiękiem i wizualizacji, aby pomóc wyjść z depresji lub lęku.

Jakie punkty akupunkturowe lub zioła ogólnie poleciłby lekarz pacjentowi z depresją i lękiem?

Medycyna chińska zawsze leczy jednostkę, a nie chorobę. Piękno medycyny chińskiej polega na tym, że nie ma ustalonych formuł ani recept ziołowych. Leczenie jest naprawdę oparte indywidualne, wynika to głównie z tego względu, że podłoże lęku u każdej osoby jest inna. To jak przygotowywanie pięknego posiłku: punkty i zioła działają synergistycznie, tworząc coś większego niż poszczególne składniki.

Powiedziawszy to, istnieją szczególne punkty i zioła, które mogą być bardzo przydatne. Na przykład istnieje grupa punktów na górnej części klatki piersiowej. Każdy z tych punktów dotyczy aspektu emocjonalnego lub duchowego, który odnosi się do jednego z pięciu elementów. Na przykład, jeśli utknąłem w żałobie, mogę użyć punktu związanego z metalem, aby pomóc rozpoznać i wyjść poza tę emocję.

Jakie są najlepsze chińskie zioła na niepokój?

Chińskie ziołowe środki na niepokój były badane naukowo od dziesięcioleci. Dobrze znanym chińskim ziołem na niepokój jest Ginkgo Biloba, jeden z najstarszych gatunków drzew na świecie (miłorząb dwuklapowy).

Wiele preparatów ziołowych zawiera mieszanki specjalnie opracowanych składników, które mają kojący wpływ na umysł. Popularnym lekarstwem jest wywar Banxia houpu, który zawiera bulwę pinellii, korę magnolii, koperek, ziele pachnotki i kłącze imbiru. Ponadto zażywanie żeń-szenia może również pomóc w atakach niepokoju i lęku.

Większość praktykujących tradycyjną medycynę chińską zaleca stosowanie ziół w przypadku ciężkiego lęku lub zaburzeń lękowych pod bezpośrednim nadzorem lekarza.

Po jakim czasie ktoś może zauważyć wyniki?

Tak jak w przypadku wielu skomplikowanych schorzeń, potrzeba współpracy pacjenta i lekarza, aby dokonać niezbędnych zmian w ciele, umyśle i duchu. Długość leczenia w dużej mierze zależy od stopnia zaawansowania choroby. Lęk często można szybko rozwiązać. Długotrwała, wyniszczająca depresja może być znacznie dłuższym procesem. Ale podczas tego procesu pacjent może zobaczyć postęp, na małe i duże sposoby. To kolejna ważna koncepcja w medycynie chińskiej: zawsze istnieje możliwość wyleczenia, bez względu na to, jak trudna jest do leczenia choroba.

Medycyna zachodnia kontra chińska w leczeniu lęku i depresji

Konwencjonalne podejście medycyny zachodniej do łagodzenia lęku i depresji koncentruje się wokół dwóch głównych metod leczenia: leków na receptę i psychoterapii. Chociaż te podejścia mają wsparcie naukowe, mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, są często zbyt drogie lub (w przypadku leków) skupiają się wyłącznie na leczeniu objawów. Nie wszyscy też pozytywnie reagują na konwencjonalne zachodnie podejście. Widzimy to we wzroście zjawiska zwanego depresją lekooporną.

Wielu zachodnich lekarzy zaakceptowało koncepcję naturalnego leczenia lęku i depresji poprzez techniki takie jak ćwiczenia, modyfikacje diety, techniki uważności, takie jak medytacja i (rzadziej) tradycyjna medycyna chińska. Jednak są one na ogół relegowane do terapii wspomagających, jeśli w ogóle są omawiane z pacjentami.

W przeciwieństwie do swoich zachodnich rówieśników, specjaliści ze Wschodu skupiają się na leczeniu jednostki, a nie tylko na leczeniu lub maskowaniu objawów choroby. W tradycji medycyny chińskiej leczenie depresji naturalnie rozpoczyna się od zidentyfikowania i wspierania duchowych, emocjonalnych, umysłowych i energetycznych potrzeb jednostki.

Jak radzić sobie z lękiem?

Poniższe rady nie zastąpią fachowej pomocy, mogą jednak okazać się użyteczne. Gdy doświadczasz lęku:

  • utrzymuj zdrowy styl życia: zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia fizyczne  i wysypianie się może pomóc w radzeniu sobie z lękiem,
  • regularnie rób ćwiczenia oddechowe. Wykonujesz wdech licząc do 4, wstrzymujesz oddech licząc do 4, wydech, licząc do 4, i tak analogicznie dalej. Jest to bardzo głębokie ćwiczenie oddechowe, które, jak wykazano, uspokaja i reguluje autonomiczny układ nerwowy. Spowolnienie oddechu pozwala na gromadzenie się CO2 we krwi, co stymuluje reakcję nerwu błędnego w celu wytworzenia uczucia spokoju w całym naszym organizmie. Przy wydechu można uciskać punkt Ren 22. Zacznij ćwiczyć oddychanie regularnie każdego dnia od 5 min (jeżeli 5 min wydaje się długo, zacznij od 2 minut).
  • Uciskaj regularnie punkty zlokalizowane przy zgięciu nadgarstka HT 7, Pc 7i Lu 9 (kilka razy dziennie przez 2-3 minuty).
  • zrelaksuj się: znajdź czas na aktywności sprawiające Ci przyjemność jak czytanie, bieganie, medytacja, słuchanie muzyki. Istnieje też wiele technik relaksacyjnych których można się nauczyć, w tym celu kup poradnik lub zapisz się na odpowiedni kurs,
  • ogranicz spożycie alkoholu i używek: mogą one powodować długoterminowe problemy i utrudniać powrót do zdrowia. Dobrym pomysłem jest też unikanie substancji stymulujących, w szczególności nadmiaru kofeiny i podobnych jej substancji zawartych np. w napojach energetycznych.
  • odłóż na później poważne zmiany w życiu: mierzenie się z nimi jest trudne także bez nasilonego lęku, więc jeśli to możliwe, poważne decyzje jak przeprowadzka czy zmiana pracy odłóż na czas, kiedy poczujesz się lepiej,
  • rozwiązuj konflikty w relacjach: kłopoty w związkach mogą przyczyniać się do lęku, dlatego rozwijaj umiejętność otwartej komunikacji i rozwiązuj problemy w momencie gdy zaczynają narastać.

Wniosek

Podsumowując, połączenie podejścia zachodniego i TCM oraz szacunek dla obu może być bardzo skuteczne w leczeniu lęku, a także w leczeniu trudnych, opornych na leczenie przypadków. Ścisła współpraca opieki z wykorzystaniem wszystkich narzędzi dostępnych specjalistom pomoże większej liczbie osób radzić sobie z lękiem i poprawić jakość życia osób cierpiących na to schorzenie.

Chińska medycyna na depresję i stany lękowe jest praktykowana od tysięcy lat i nadal jest popularna zarówno w społeczeństwach wschodnich, jak i zachodnich.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób tradycyjna medycyna chińska może korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie psychiczne, znajdź wykwalifikowanego specjalistę w Twojej okolicy, który może zapewnić Ci terapie, techniki i wsparcie potrzebne do przyspieszenia Twojej podróży do zdrowia.

Podobne wpisy