Jak poradzić sobie z upałem zgodnie z Medycyną Chińską i punkty akupunktury do masowania podczas gorących dni?

Medycyna Chińska a upały letnie.

W teorii pięciu elementów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM) latem rządzi Element Ognia. Dni są długie, przepełnione słońcem, jest to czas pełnej witalności, pasji, ekspansji, radości, ruchu i spotykania się z przyjaciółmi. Jest to czas kiedy mamy najwyższe Yang, definiowana przez męską i aktywną energię.

Nie każdemu podoba się sezon letni i upały, które ze sobą niesie. Według TCM reakcja na to w dużej mierze zależy od budowy organizmu: ludzie z większą energią yang mają zwykle trudniejszy czas podczas gorących miesięcy i łatwo mogą się przegrzać i rozdrażnić. Z drugiej strony ludzie z większą energią yin lepiej znoszą upały, nawet upały im nie przeszkadzają.

Bez względu na twoją konstytucję, jeśli nie będziesz ostrożny, nadmiar energii ognia może pochłonąć twoje ciało i doprowadzić do przegrzania, wyprysków, drażliwości, problemów trawiennych, zgagi i bezsenności.

Życie w zgodzie z porami roku jest kluczem do utrzymania równowagi ciała i umysłu. Oto kilka wskazówek TCM, które pomogą Ci zachować spokój i równowagę tego lata:

1. Odpowiednia dieta i pij więcej wody.

Wiele osób ma naturalnie mniejszy apetyt latem, kiedy organizm potrzebuje mniej energii do termoregulacji. To sezon na mniejsze posiłki z lżejszych składników. Staraj się nie jeść ciężkich, tłustych, smażonych

potraw i staraj się unikać piwa i słodyczy. Takie pokarmy obciążają nasz układ trawienny i mogą tworzyć kombinację nadmiaru ciepła i „wilgoci” w ciele. Zamiast tego zdecyduj się na proste posiłki przygotowywane ze świeżych składników. Jest to czas kiedy możemy do diety wprowadzić więcej surowych warzyw i owoców.

Ekstremalne upały sprawiają, że kuszące jest sięgnięcie po lodowe napoje, i lody. Według TCM, wbrew powszechnemu przekonaniu, te lodowe smakołyki tak naprawdę nie pomagają ciału ochłodzić się. W danej chwili może to wydawać się satysfakcjonujące, ale zjedzenie czegoś lodowatego w rzeczywistości wymaga więcej energii od organizmu, ponieważ musi zostać podgrzane do temperatury ciała, zanim zajdzie trawienie i asymilacja. Mrożone pożywienie powoduje skurcz żołądka, zatrzymujemy pot i gorąco w środku, zamiast usuwać na zewnątrz. Może to spowolnić trawienie i metabolizm, prowadząc do objawów, takich jak wzdęcia, uczucie ciężkości głowy, ból brzucha, a nawet biegunka.

Zamiast wybierać pokarmy o niskiej temperaturze, postaw na te, które działają chłodzącą termikę. Niektóre przykłady to arbuz, ogórki, sałaty, pomidory, herbata najlepiej z chryzantemy, rumianku, mięty, kompoty z owoców. Polecam również przegotowaną wodę z cytryną.

Wybieraj lokalne truskawki, niedługo będzie czas na czereśnie, wiśnie (bogate w przeciwutleniacze). Wychładzająco działa również jogurt.

Podobnie gorzki smak jest powiązany z elementem ognia. Dlatego wybór pokarmu o gorzkim smaku może mieć również efekt chłodzący dla organizmu np. szparagi, grejpfruty. Ale pamiętaj, wszystko z umiarem.

2. Zrób sobie sesję akupresury.

Akupresura — technika wywierania nacisku na kluczowe punkty na ciele — to kolejny sposób na skuteczne ochłodzenie. Poniżej znajduje się kilka punktów, które mogą rozproszyć ciepło z ciała i złagodzić drażliwość. Przytrzymaj punkt przez cztery oddechy, następnie zwolnij na jeden oddech i powtarzaj przez jedną do dwóch minut dziennie lub zawsze, gdy poczujesz się przegrzany. Możesz użyć swoich rąk, ale lubię używać narzędzia do akupresury, aby uzyskać większą precyzję i mniej podrażnień skóry po zabiegu.

Ht 8 – punkt na meridianie Serca. Usuwa gorąco z serca i jelia cienkiego.

Punkt na palpitacje serca, smutek, bóle w klatce piersiowej.

Lokalizacja: w okolicy dłoniowej powierzchni ręki, między czwartą z piątą kością śródręcza, w kącie między głową, a trzonem piątej kości śródręcza.

Źródło: H.Dyczek, M. Grzonkowska, Anatomiczna

lokalizacja punktów akupunktury, s.236.

Si 3 – punkt na meridianie Jelita Cienkiego. Punkt dobry m.in. na usuwanie gorąca z ciała, wiatru, punkt na bóle szyi.

Lokalizacja: w łokciowym brzegu ręki, w kącie pomiędzy głową, a trzonem piątej kości śródręcza.

Źródło: H.Dyczek, M. Grzonkowska, Anatomiczna

lokalizacja punktów akupunktury, s. 246.

Pc 7 – punkt na meridianie Osierdzia. Usuwa gorąco, harmonizuje żołądek i jelita.

Lokalizacja: w okolicy dłoniowej nadgarstka, pośrodku zgięcia nadgarstka, pomiędzy ścięgnami mięśni zginacza promieniowego nadgarstka i dłoniowego długiego.

Źródło: H.Dyczek, M. Grzonkowska, Anatomiczna

lokalizacja punktów akupunktury, s. 487.

Th 3 – punkt na meridianie Potrójnego Ogrzewacza. Usuwa gorąco (czerwona twarz, bóle głowy, gorączka), korzystny punkt na uszy

Lokalizacja: na grzbiecie ręki, w kącie utworzonym pomiędzy głową, a łokciową powierzchnią trzony czwartej kości śródręcza.

Źródło: H.Dyczek, M. Grzonkowska, Anatomiczna

lokalizacja punktów akupunktury, s. 498.

3. Unikaj mocnego wystawiania się na klimatyzację.

Po spędzeniu wielu godzin w letnim słońcu, odruch podpowiada, by pobiec do domu i stanąć przed klimatyzacją przez 15 minut. Ale ta nagła i drastyczna zmiana temperatury może wywierać stres na organizm, zmuszając go do szybkiej regulacji termicznej; przejście od rozszerzenia naczyń do skurczu naczyń. Nagła zmiana temperatury może wysuszać błony śluzowe, dlatego czasami kichamy i swędzą nas oczy, gdy wchodzimy do mroźnego pomieszczenia. Narażenie organizmu na ostre, niskie temperatury może osłabić odpowiedź immunologiczną, stymulować produkcję hormonów stresu, prowadzić do zmian w krążeniu i metabolizmie. Dlatego w tradycji medycyny chińskiej zdecydowanie odradzamy zimne, wietrzne przeciągi wiejące bezpośrednio na ciało.

„Wiatr-zimno” jest jednym z 6 głównych czynników chorobotwórczych TCM, które zwiększają poziom hormonów stresu po ekspozycji i skutkują tłumieniem nieswoistej odporności komórkowej1. Twój organizm potrzebuje czasu, aby zaaklimatyzować się do zmiany temperatury. Pozwól mu ostygnąć w sposób naturalny, przechodząc do cienia lub do pomieszczenia i przy pomocy chłodzącego napoju.

4. Unikaj bezpośredniego wystawiania się na słońce.

Staraj się unikać słońca w najgorętszych porach dnia, a jeśli musisz pracować lub ćwiczyć na zewnątrz, pamiętaj o swoim samopoczuciu, ponieważ choroby związane z upałem mogą szybko się rozwinąć. W przypadku zawrotów głowy, mdłości, niezwykłej apatii lub całkowitego zaprzestania pocenia się należy natychmiast wyjść ze słońca i zaprzestać wysiłku fizycznego. Najlepiej zamiast sportu w upalne dni, wybrać basen albo plażę, gdzie można równie aktywnie spędzić czas, bez narażania się na udary słoneczne.

Te proste wskazówki TCM przynoszą wykładnicze korzyści, aby w pełni wykorzystać lato, zachowując jednocześnie dobre samopoczucie.

* https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8136650/

Podobne wpisy