Kawa, pić czy nie pić? Jakie ma spojrzenie na ten temat Medycyna Chińska?

Kawa ma naturę ogrzewającą, pobudzającą i moczopędną. Jego pobudzające działanie polega stymulacji nadnerczy (gruczoł zlokalizowany nad nerkami), który jest odpowiedzialny za produkcję wielu hormonów w tym kortyzolu. Kortyzol jest hormonem stresu i daje nam odpowiedni sygnał do działania w momencie pojawienia się sytuacji stresowych. Nadmierna stymulacja kortyzolu wyczerpuje nadnercza, a co za tym idzie nierównowaga hormonalna całego ciała. Czy my dzisiaj nie mamy za dużo stresu, żeby jeszcze się stymulować i wywoływać takie reakcje naszego organizmu?

Ponadto nadnercza wydzielają aldosteron, który bierze udział w regulacji gospodarki wodno-mineralnej, co oznacza, że jest on odpowiedzialny za utrzymanie właściwego poziomu soli mineralnych oraz wody w organizmie. Spożywanie kawy w dużych ilościach wpływa na pracę nadnerczy, osłabiając Yin nerek co wysusza nasz organizm. Ponadto kwas zawarty w kawie wytrawia kosmki w jelicie cienkim, dlatego też osoby które nadużywają kawy często cierpią na niedobór wapnia, magnezu i innych minerałów. Dotyczy to w szczególności kobiet, które są w okresie menopauzalnym. W tym czasie nawilżenie ciała drastycznie się obniża (w związku z obniżeniem hormonu estrogenu). Powinnyśmy mocno zadbać o uzupełnianie płynów i esencji ciała. Zakłócenie gospodarki wodnej w naszym ciele może również doprowadzić do wzrostu ciśnienia (nadciśnienie tętnicze), ponieważ właśnie hormon aldosteron jest jednym z hormonów który reguluje ciśnienie tętnicze krwi. Konsekwencjami picia kawy można więc przypisać do syndromu Niedoboru Krwi Serca i Wątroby w Medycynie Chińskiej (problemy ze snem, nocne poty, rozdrażnienie, zmęczenie, nerwowość, bolesne miesiączki). Pamiętajmy, że kofeina jest niezalecana, dla kobiet z bolesną miesiączką, ponieważ długotrwałe picie kawy doprowadza do niedoboru Yin i niedoboru krwi.

Jeśli masz problemy trawienne w tym zgagę, kawa jest szczególnie niewskazana. Może pobudzić stan zapalny układu trawiennego, zatem szczególnie ważnym jest aby nie pić kawy na czczo.

Kawa może być wskazana natomiast dla przezwyciężenia okresu ociężałości po ciężkostrawnym posiłku. Kawa ma właściwości penetrujące kanał Jelita Grubego, więc jest pomocna przy problemach z zaparciami.

Po co w takim razie pijemy kawę? Żeby mieć więcej energii do działania. Czy naprawdę mamy więcej energii?. Pijąc kawę osłabiamy cały system Nerek. Nerki w Medycynie Chińskiej przechowywują naszą energię Qi. Ponadto nadmierne picie kawy wyszczupla nasze Jing (esencje ciała, źródło witalności nerek), więc pijąc kawę osłabiamy energię Qi, zamiast mieć jej więcej. Po wypiciu kawy dostajemy zastrzyk energii, ale należy pamiętać, że to tylko na chwilę. W długiej perspektywie piecie kawy osłabia Qi i Jing. Osłabione Qi i Jing to m.in. problemy z płodnością, problemy z plecami, pęcherzem moczowym, słabe kości, brakiem koncentracji, problemy z pamięcią, szumy w uszach, wydanie włosów, słabe zęby.

Więc jaki jest bilans picia kawy?

  • dla osób z niskim ciśnieniem, pomoże podwyższyć ciśnienie,
  • na rozpoczynający się ból głowy. Stosowana w pierwszej fazie, ściągnie energię w dół i może złagodzi dolegliwości bólowe,
  • po ciężkim i tłustym pożywieniu, może pomóc przy trawieniu,
  • działanie moczopędne, oczyszczanie organizmu z toksyn, działa przeciwobrzękowo. Również pomoże po zatruciu alkoholowym.

Jeżeli bardzo lubisz kawę może warto zrobić sobie przerwę. Najlepiej na wiosnę. Właśnie w tym okresie wątroba może najlepiej się zregenerować i odpocząć. Pamiętajmy, że kawa jest jednym z używek, gdzie młodzi ludzie spożywają zdecydowanie w nadmiernych ilościach.

Pozwólmy, żeby kawa była dla przyjemnością, wypijaną w weekendy, bez wyrzutów sumienia.

Na zdrowie!

 

 

Podobne wpisy