Oklepywanie ciała

Jeżeli czujesz się zmęczony i brak Ci energii możesz mieć jeden zdrowy nawyk, dzięki której możesz się czuć naładowanym energetycznie. Szczególnie polecam oklepywanie ciała osobom siedzącym za biurkiem, mało aktywnym, czy też osobom zmęczonym aby pobudzić swoje ciało do dalszej aktywności umysłowej czy też aby mieć energię na resztę dnia. Ćwiczenia te poprawią nastrój i odmieni twój dzień.

Co to jest oklepywanie ciała?

Oklepywanie jest rodzajem akupresury, która działa na wiele meridianów inaczej kanałów energetycznych w których płynie nasza energia Qi. Każdy meridian ma określone miejsca na ciele, oklepywanie ma zapewnić właściwy przepływ energii i doprowadzić ciało do równowagi. W celu pobudzenia przepływu energii następuje stymulacja określonych miejsc na ciele.

Korzyści z opukiwania ciała

Opukiwanie wszystkich różnych obszarów ciała pomaga ciału poczuć się odnowionym i uwalnia zablokowaną i zastałą energię. Dzięki oklepywaniu, pomagamy w usuwaniu przeszkód, które uniemożliwiają swobodne poruszanie się energii ciała, co może poprawić jasność umysłu i równowagę emocjonalną oraz uchronić przed chorobami.

Oklepywanie poprawia całokształt dobrostanu człowieka, a nie tylko jego zdrowie fizyczne. Dzięki takim ćwiczeniom lepiej funkcjonujemy fizycznie ale również umysł staje się bardziej uważny.

Jak należy to robić?

Na początku należy się poznać z kierunkiem przepływu energii w poszczególnych meridianych Yin i Yang w naszym ciele. Oklepywanie powinno się odbywać zgodnie z przepływem energii.

Na ręku mamy 3 meridiany Yin:

– Serca, Osierdzia i Płuc (wewnętrzna część ręki)

Oraz 3 merdiany Yang

– Jelito Grube, Potrójny Ogrzewacz i Jelito Cienkie (zewnętrzna część ręki)

Na nogach mamy 3 merdiany Yin:

– Nerek, Śledziony i Wątroby (wewnętrzne część nogi)

Oraz 3 meridiany Yang:

– Żołądek, Pęcherzy Żółciowy i Pęcherz Moczowy (zewnętrzna i tylna część nogi)

James Sumarac | Bamboo Self-Massage

Źrodło: https://jamessumarac.com/bamboo-self-massage/

Na początku potrząsamy ciałem. To dobry sposób na wprawienie go w ruch. Przed wejściem do kanałów energetycznych ciało musi zostać aktywowane, ponieważ uwalnia to więcej energii, która może następnie przepływać przez ciało w płynących meridianach.

1. Potrząśnij nadgarstkami, kierując dłonie do środka i pozwalając dłoniom swobodnie zwisać.

2. Przez około 30 sekund swobodnie poruszaj rękami w przód i w tył. Ręce powinny być skierowane w stronę podłogi z dłońmi skierowanymi w dół przez kolejne 30 sekund.

3. Kiedy odbijasz się od podłogi, zacznij potrząsać rękami oraz zginać i prostować nogi.

4. Podczas potrząsania ciałem rozluźnij dolną część brzucha, szyję, stawy biodrowe i szyję. Unikaj utrzymywania sztywności tych obszarów. Zaczynamy od oklepywania po bokach pępka czyli zaczynamy od Core’u (środka) naszego ciała. Wprowadzamy energię w ruch w naszym ciele, następnie energia będzie miała siłę aby przejść do ręki i do nogi.

5. Zaczynamy od głowy – oklepujemy delikatnie czubek i bok głowy. Jednym z kluczowych miejsc jest czubek głowy, który jest związany z nastrojem, skupieniem i pamięcią.

6. Następnie przechodzimy do oklepywanie twarzy czoło, wokół oczu, policzki, pod nosem, podbródek. Przez szyje przechodzimy do oklepywania klatki piersiowej czyli płuc i oklepujemy okolice wątroby, żołądka i śledzony.

7. Przechodzimy ręki w odpowiedniej sekwencji zaczynając od ramienia a następnie przechodzimy przez ramie i przedramię ale po wewnętrznej części i klepiemy w dłonie (mediany Yin: Serca, Osierdzia i po części meridian płuc).

8. Odwarcamy dłonie w drugą stronę i oklepujemy dłonie, przedramię i ramię po zewnętrznej stronie (meridiany Yang: Jelito grube i Potrójny Ogrzewacz).

9. Odwracamy rękę kciukiem do góry i zaczynamy oklepywać z góry do dołu bok ręki (meridian Płuc)

10. Oklepujemy następnie drugi boki ręki zaczynając od małego palca i idziemy do góry i kończymy na pachach (meridian Jelita Cienkiego)

11. Przechodzimy do brzucha, zaczynamy oklepywać okolice pępka po dwóch stronach i oklepujemy nawet do 50 razy następnie boki od biodra do góry w kierunku pach (meridian Nerek, median nadzwyczajny Ren, żołądka, wątroby i pęcherzyka żółciowego).

12. Następnie kierujemy się na tył pleców okolice nerek (meridian pęcherza moczowego). Możemy się zginać trochę do przodu. I schodzimy w dól oklepując pośladki i tył uda, kolan, łydek aż do ścięgna Achillesa i kostek.

13. Przechodzimy do przodu nogi zaczynając od śródstopia i idziemy przez środek nogi, kolana i udo (meridian żołądka), kierujemy się na bok, czyli oklepujemy biodra (meridian Pęcherza Żółciowego)

14. Kilka razy oklepujemy biodra, z góry do dołu oklepujemy boki uda, kolan, łydek i kostki (meridian Pęcherza Żółciowego)

15. Następnie kierujemy się po wewnętrznej strony kostki i do góry przez łydkę, wewnętrzną stronę kolan, uda (meridiany Yin nogi) i wracamy do Core’u (środka) naszego ciała i znowu oklepujemy do 30 razy.

16. Na tym kończymy oklepywanie ciała, rozluźniamy ręce i nogi.

Podobne wpisy