Punkty energetycznych na głowie
Nie zależnie od tego, czy chorujesz na choroby emocjonalne, takie jak nerwowość, depresja, lęki, czy choroby czysto fizjologiczne, twoje ciało ma zdolności do samoleczenia i naprawy.
Punkty o których będziemy dzisiaj mówić znajdują na głowie i na twarzy. Punkty te są szczególnie wrażliwe na impulsy bioelektryczne i z łatwością je przewodzą. Aby lepiej zrozumieć na czym polega akupresura, należy najpierw zrozumieć jak działa nasz organizm wg. Medycyny Chińskiej. Organizm nasz stanowi bowiem pewną całość, wszystkie narządy współpracują ze sobą, żaden nie działa sam, a całe działanie opiera się o przepływie energii życiowej tzw. Qi.
Energia ta płynie przez nasze ciało poprzez kanały energetyczne tzw. Meridiany. Każdy z meridianów odpowiada za funkcjonowanie określonego organu w naszym ciele. Jeżeli przepływ energii jest nieprawidłowy, odpowiadający mu organ zaczyna chorować. Podstawowych punktów jest 365, a punkty te znajdują się na całym ciele.
Kiedy stymulujemy punkty, rozluźnia się napięcie mięśniowe, wzmaga krążenie krwi i energii życiowej ciała, co wspomaga leczenie. Akupunktura i akupresura korzystają z tych samych punktów, ale w tej pierwszej używa się igieł, a w drugiej delikatnego acz silnego nacisku rąk oraz innych przyrządów przeznaczonych do tego celu
Odpowiednie uciskanie, oklepywanie czy też nakłuwanie igłami stymuluje nerwy czuciowe. Nerwy te odbierają bodźce czuciowe i przewodzącą impulsy z receptorów do ośrodkowego układu nerwowego, wpływając na mózg. Gdy neurony zostaną pobudzone w całym mózgu, będzie to miało pozytywny wpływ na naszą przysadkę mózgową, którą nazywamy gruczołem nadrzędnym ciała. Kontroluje aktywność innych gruczołów wydzielających hormony oraz wiele różnych procesów w naszym ciele. Hormony te będą wysyłać sygnały do narządów i gruczołów w całym ciele, aby pomóc w regulacji prawidłowego funkcjonowania, co wpływa na nasze nadnercza i kontroluje m.in. nasz metabolizm, rozmnażanie, wpływa na ciśnienie krwi i wielu innych ważnych funkcjach fizycznych i procesach.
Ponadto punkty te mogą zmniejszyć znaczną ilość kortyzolu w naszym ciele czyli hormonu stresu, pozwalając naszemu ciało na zrelaksowanie, naprawę. Każdy stres emocjonalny lub fizyczny na który cierpisz w tej chwili, gdy stymulujemy pewne punkty znajdujące na konkretnych meridianach czyli kanałach energetycznych, będzie wpływać korzystnie na twoje ciało, pomoże twojemu ciału wrócić do homeostazy, aby twoje ciało mogło się zregenerować i naprawić.
PUNKTY
Du 20 – Baihu – punkt stutysiecy spotkań.
Lokalizacja: Punkt ten znajduje się na samym czubku głowy, po środkowej linii ciała.
Jest to punkt spotkań z sześcioma meridianami z Jelitem Grubym, Żołądekiem, Jelitem cienkim, Pęcherzem moczowym, Potrójnym Ogrzewaczem, Pęcherzykiem żółciowym i Wątrobą.
Wskazany dla niespokojnego umysłu, ciała. Dobry punkt na nadciśnienie, udar, utrata przytomności, słaba pamięć, brak wigoru psychicznego, smutek, mania oraz na bóle głowy. „Niebo, ziemia i człowiek to trzy moce, które Baihu Du 20 odzwierciedla niebo”
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
Wokół punktu na odległość jednego cuna, znajdują 4 punkty które należą do meridianu nadzwyczajnego M-HN- 1 (Sishencong – Czterech mędrców oświecających Shen). Są to punkty które uspokajają umysł, przy manii, depresji, bezsenności i na słabą pamięć. Często stosowany również przy bólach i zawrotch głowy.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
GB 20 – Feng Chi – wietrzny staw.
Lokalizacja: pod potylicą, pomiędzy mięśniem czworobocznym grzbietu a mostkowo-obojczykowo-sutkowym.
Punkt który usuwa patogen wiatru. Korzystny dla wzroku (osłabienie wzroku, niewyraźne widzenie, jaskra). Przywraca orientację i czystość umysłu. Dobry punkt na migreny szczególnie na bóle potyliczne, bezsenność, sztywność karku i ramion, pomocny przy szumach usznych.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
Du 16 – Feng Fu – pałac wiatru.
Lokalizacja: pod potylicą, linia pośrodkowa ciała.
Punkt dla osób które nie lubią zimna, punkt ten jest dobry również na choroby spowodowane patogenem wiatru. Bóle głowy, problemy ze wzrokiem, nadciśnienie, mania, nieustanne gadanie (paplanie), problemy z kręgosłupem szyjnym.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
BL 2 – ZanZhu – Zbiór bambusa
Lokalizacja: wewnętrzny brzeg brwi.
Rozjaśnia oczy, zmęczone oczy, czołowy ból głowy, zatoki czołowe, Wspaniały punkt na katar sienny. Punkt lęk, pomaga powstrzymać strach.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
Yin Tang – Udekorowana Aula tzw. Trzecie Oko.
Lokalizacja: pomiędzy brwiami, na linii pośrodkowej ciała
Działa uspakajająco, na bezsenność, niepokój, uspakaja podniecenie, ale również dobry punkt na zatoki, bóle głowy.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
Du 26 – Ren Zhong – Środek człowieka
Punkt spotkania kanału Du Mai z meridianami Jelita Grubego i Żołądka.
Lokalizacja: na linii pośrodkowej ciała, w okolicy wargowej, 1/3 odległość między podstawą przegrody nosowej a górnym brzegiem wargi.
Punkt reanimacyjnym. Punkt pierwszej pomocy, gdy ktoś traci przytomność. Dociera do „serca w sercu i duszy w duszy” czyli do środka kwintesencji serca i duszy. Wskazany przy uszkodzeniu mózgu, dolegliwościach psychicznych, daje przejrzystość myślenia.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”
Ren 24 – Cheng jiang – Odbiór płynów, magazyn śliny.
Lokalizacja: na twarzy, pośrodku bruzdy bródkowo-wargowej.
Punkt który usuwa toksyny. Ważny punkt w kosmetologii, pomaga oczyścić nieczystości aby zrobić miejsce na nowe, zarówno na poziomie czysto fizycznym jak i umysłowym. Szczególnie polecany osobom wysuszonych na wszystkich poziomach. Dobry punkt przy paraliżach, braku mowy.
Źródło zdjęć: Peter Deadman, Mazin Al-Khafaji, Kevin Baker, “A Manual of Acupuncture”