Medycyna chińska wiosną
Wiosna – Element Drewna
Wiosna należy do Elementu Drewna. O tej porze roku, dni robią się coraz dłuższe, zaczyna dominować energię Yang. Wiosną rośliny zaczynają kiełkować a zwierzęta budzą się ze snu zimowego, dlatego też, wiosna to czas narodzin i odrodzenia. Rozrost zieleni, narodziny zwierząt odbywają według ustalonego planu, ale dzięki swojej elastyczności możliwy jest rozwój i dotarcie do celu.
Narządy które są przypisane Elementowi Drewna to Wątroba oraz Pęcherzyk Żółciowy.
Wątroba
Wątroba w Medycynie Chińskiej jest odpowiedzialna za planowanie i realizację celów. W momencie gdy pojawią się nie przewidziane sytuacje umiemy dostosować swój plan i go zrealizować. Przy tak przygotowanym planie, posiadając różne drogi do realizacji celów czujemy się bezpieczni i spokojni, wiedząc że jesteśmy w stanie poradzić sobie w każdej sytuacji.
Jeżeli chodzi o funkcje wątroby, to jest głównym narządem odtruwającym organizm. W dzisiejszym świecie wątroba jest prawdopodobnie najbardziej przeciążonym organem. Zbyt duża ilość tłuszczu, środków chemicznych, używek, pożywienie które jest bogata w pestycydy inne środki chemiczne, zakłócają setki skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących w wątrobie. W pierwszej kolejności wątroba rozkłada toksyny zaabsorbowane przez nasz organizm, następnie zmienia w nieszkodliwe substancje i przekazuje do żółci lub krwi zanim zostaną ostatecznie usunięte. Jednym z objawów oznak zaburzenia równowagi wątroby są problemy emocjonalne związane z gniewem, agresją, arogancją, impulsywnością. Kiedy emocje te są tłumione bez możliwości ich przekształcenia, doprowadzają do depresji.
Jeżeli chodzi o oznaki fizyczne wg Medycyny Chińskiej to:
1). Zastój wątroby – najczęstszy przypadek nadmiaru powstaje w skutek zbyt dużej ilości pożywienia ciężkiego i tłustego, w wyniku czego wątroba staje się powiększona i spowolniona w swych próbach zapewnienia swobodnego przepływu energii Qi przez całe ciało. Wtedy Qi ulega zastojowi w wątrobie i nie jest właściwie rozprowadzana.
Wątroba zarządza ścięgnami i oczami: Kiedy w organizmie wystąpi niedobór energii Qi oraz niedostateczny przepływ płynów ustrojowych, wtedy ścięgna nie są odpowiednio nawilżone. Może wtedy dojść do urazów i stanów zapalnych. Oczy stają się obrzmiałe. Ponieważ meridian pęcherzyka żółciowego przebiega przez tkanki otaczające oczy, a przez to wpływa na ich stan: zaćma, jaskra, stany zapalne, zaczerwienie, suchość, nadmierne łzawienie, krótko, dalekowzroczność inne problemy z wzrokiem.
Wątroba przechowywuje i oczyszcza krew: jeżeli w wątrobie panuje zastój, wtedy oczyszczanie krwi może przebiegać nieprawidłowo, co prowadzi do wydzielenia toksyn przez skórę. Zanieczyszczona krew może być przyczyną trądziku, egzemy, ropni, alergii, zatruta krew odżywia wszelkie stany zwyrodnieniowe, w tym choroby nowotworowe i zapalenia stawów.
Zaburzenia przechowywania krwi, może mieć wpływ na zaburzenia miesiączkowania, objawiające się miesiączkami nadmiernie obfitymi, nieregularnymi, skąpymi lub całkowitym ich zanikiem.
2).Długotrwały zastój wątroby doprowadza do nadmiernego zużycia całego systemu, w ten sposób doprowadza do gorąca wątroby. Gorąco wątroby powoduje zaparcia, stany zapalne oczu, gniew, bóle głowy, zawroty głowy i wysokie ciśnienie krwi.
W momencie gdy wątroba znajduje się w stanie zastoju, często dochodzi do wytrącenia się z żółci osadów, które zbijają się w formę nagromadzeń przypominających kamienie, piasek lub muł w pęcherzyku żółciowym. Większość przewlekłych chorób do pełnego wyzdrowienia potrzebuje oczyszczenie pęcherzyka, dotyczy to także osób którzy są regularnie narażeni na stres.
Pęcherzyk Żółciowy
Według teologii Medycyny Chińskiej Pęcherzyk Żółciowy wprowadza w życie wszystkie plany i nadzieje planisty, równocześnie przekazuje mu decyzje, które stają się podstawą do przyszłych planów.
Godziny szczytu pracy obu narządów przypada między 23:00-01:00 (pęcherzyk żółciowy) oraz 01:00-03:00 (wątroba). Ważne jest abyśmy chodzili spać przed godziną 23:00, ponieważ siedzenie późno w nocy wyczerpuje niezbędne esencje organizmu, wywołując choroby powiązane z pęcherzem żółciowym i zaburza zdolność do podejmowania decyzji. Ponadto w między 23:00 a 03:00 rano przepływ energii i krwi osiąga najwyższą wartość w obu tych narządach. Jeśli w związku z aktywnością w nocy dużo krwi trafi do mózgu, kończyn, żołądka (po przez jedzenie w nocy), produkty odpadowe nie mogą zostać wyeliminowane z organizmu na czas, a generowanie świeżej energii i krwi nie przebiega gładko. Żółć nie ulega metabolizacji na czas, dochodzi do zgęstnienia i krystalizacji, po dłuższym czasie powoduje powstanie kamieni żółciowych.
Jeżeli żółci jest za dużo, może pojawić się gorzki smak w ustach, blada twarz i migreny. Natomiast niedobór energii może spowodować lękliwość i niezdecydowanie. Warto jeszcze zaznaczyć, że niedobór energii i krwi w meridianie pęcherzyka żółciowego powoduje przedwczesne siwienie włosów, ponieważ włosy nie otrzymują odpowiednią ilość składników odżywczych. Dobrym sposobem zapobiegania siwienia włosów jest chodzenie spać przed godziną 23:00, oraz przeczesywanie włosów opuszkami palców oraz masaż głowy. Na głowie mamy dużo punktów meridianu pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego oraz żołądka. Regularne przeczesywanie głowy, poprawia jakość włosów, w tym nadmiernie wypadanie oraz może zapobiec wystąpienia otępienia starczego.