Bańki Chińskie na dolegliwości bólowe wraz z wykazem punktów akupunkturowych do akupresury i stawiania baniek

Bańki Chińskie na różne dolegliwości bólowe, wykaz punktów w zależności od schorzenia.

Znana od tysięcy lat terapia próżniowa zajmuje ważne miejsce w medycynie chińskiej. Bańki można stawiać przy różnych objawach i przynoszą one ulgę w wielu chorobach, w których stosuje się też akupunkturę i masaże. Stawianie baniek jest szczególnie skuteczne w łagodzeniu bólów, w urazach tkanek miękkich, ostrych i chronicznych stanach zapalnych, wynikającej z narażenia na wilgoć, wiatr i zimno, oraz objawach związanych z zaburzeniem funkcjonowania organów wewnętrznych i zastojami w kanałach energetycznych.

Badania pokazują, że zasysając skórę, pory, meridiany oraz punkty akupunkturowe za pomocą bańki, można prowadzić i rozprzestrzeniać energię qi i krwi w meridianch, odżywiać organy wewnętrzne i tkankę, ogrzać ciało, stymulować osłabione funkcjonowanie wewnętrzne, równoważyć energię w meridianach oraz yin i yang organizmu, a także podnosić poziom qi i krwi co w efekcie poprawia stan zdrowia i zapobiega chorobom.

Podciśnienie wytwarzane przez bańkę może wywołać miejscowe przekrwienie, a nawet pękanie naczyń krwionośnych, podskórny zastój, po czym prowadzi do wytworzenia grupy histamin oraz substancji podobnych do histamin, które rozprowadzone po organizmie razem z krwią, stymulują funkcjonowanie i działanie organów, z także wzmacniają system odpornościowy. Stymulacja podciśnieniem może też powodować lokalne rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawiać przepływ krwi na określonym obszarze, usuwać zastój, wzmacniać metabolizm i odżywianie komórek, poprawiać przenikalność ścian naczyń krwionośnych i fagocytozę leukocytów a także korzystnie wpływać na kondycje fizyczną i immunologiczną organizmu.

Współczesna medycyna potwierdza, iż zasysając bańką obszary na ciele, można przyspieszyć cyrkulację krwi i limfy, poprawić perystaltykę jelit, funkcje trawienne oraz stymulować usuwanie metabolitów z mięśni i organów wewnętrznych.

Przeciwskazania do baniek:

  • gorączka
  • zaburzenia psychiczne
  • hemofilia, białaczka, choroby skóry, alergia skóry
  • osoby chore na nowotwór
  • ciąża
  • poważne choroby serca, nerek, marskość wątroby i związane z nim opuchlizna

Stawianie baniek.

Stawianie baniek jest proste, można wykonywać samodzielnie, pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednie przybory (np. bańki alkohol, waciki, kleszczyki oraz zapalniczkę) i metody.
Na różnych obszarach stawiamy różne bańki. Liczba i wielkość baniek uzależniona jest od stopnia dolegliwości, stanu fizyczne pacjenta, rozmiarów obszaru chorobowego, wieku, elastyczności skóry. Duże bańki nadają się na płaskie i umięśnione części ciała, zaś małe na bardziej ograniczone obszary.

Rodzaje baniek.

1). Bańki szklane. Ich zaletą to poręczny kształt i przezroczystość – umożliwiająca obserwowanie zmian na skórze. Można również nimi przesuwać po ciele, robiąc w ten sposób masaż bańkami.
2). Bańki bambusowe. Ich zaletą jest to, że są lekkie i zdolność wchłaniania leczniczych substancji, jest to świetne połącznie bańki z ziołolecznictwem.
3). Bańki ceramiczne inaczej baniek glinianych i porcelanowych. Mają podobne działanie jak szklane, ale jest dużo cięższe, oraz nie pozwalają na obserwacje zabarwienia skóry.
4). Bańki z pompką, składającej się z ręcznej pompki i elementów łączących umożliwiających mechaniczne wytworzenie podciśnienia. Dużą zaletą jest to, że są bezpieczniejsze niż bańki ogniowe, jednak wadą to jest to, że nie dają ciepła i nie można nimi przesuwać.

Metody stawiania baniek.

1). Bańki ogniowe z użyciem alkoholu. W tej metodzie przytrzymujemy kleszczykami wacik nasączony alkoholem 95%, podpalamy i wkładamy do bańki, obracamy przez 1-2 sekundy i szybko wyjmujemy, po czym przystawiamy bańkę do wybranej partii ciała.

2). Bańki ogniowe z użyciem wacika. W tej metodzie bierzemy watę, lekko nasączamy spirytusem i przytwierdzamy we wnętrzu bańki. Po podpaleniu szybko przystawiamy do odpowiedniej partii ciała.

3). Bańki z pompką. Wybieramy bańkę o wielkości odpowiedniej, po czym odblokowujemy zawór ciśnieniowy w górnej części bańki, żeby umożliwić przepływ powietrza, następnie częściowo go blokujemy ręczną pompką.

Zdejmowanie baniek.

Zdejmowanie ręczne: Bańkę zdejmujemy powoli i delikatnie, jedną ręką przechylając ją lekko, a palcem wskazującym drugiej ręki naciskając na skórę, żeby powstała tam szczelina.

Zdejmowanie automatyczne: wystarczy otworzyć zawór i wpuścić powietrze otworem wylotowym, a bańka odpadnie samoczynnie.

Częstotliwość sesji terapii próżniowej.

Raz dziennie, jeżeli objawy są dokuczliwe i są bóle, można 2 razy dziennie. Bańki nie powinno się stawiać na tym samym obszarze ciała drugi raz, dopóki nie znikną siniaki i spowodowane przez bańki miejscowe uszkodzenia skóry. Sesję można powtarzać robić codziennie, co dwa dni. Seria terapii próżniowej trwa 7-10 dni. Jeżeli nie ma efektów po 2-3 seriach, należy zastosować inny rodzaj leczenia.

Punkty gdzie stawiamy bańki w zależności od dolegliwości.
Każdy punkt ugniatamy przez 2-3 minuty, następnie kładziemy bańki od 10-20 min.

Zaburzenia funkcjonowania żołądka (ból brzucha, uczucie pełności w brzuchu, odbijanie, refluks, nudności, wymioty):

Punkt Zhongwan – Ren 12 „Środek żołądka” – Punkt Alarmowy (Mu) Żołądka, na linii pośrodkowej ciała, 4 cuny powyżej pęka. Punkt ten harmonizuje wątrobę i śledzionę.
Punkt Zhengmen – Liv 13 „Udekorowana brama” – Punkt Alarmowy (Mu) śledziony, w okolicy podżebrowej, poniżej wolnego końca jedenastego żebra.
Punkt Guan Yuan – Ren 4 „Pierwszy w bramie” – Punkt Alarmowy (Mu) Jelita Cienkiego, około 3 cuny poniżej pępka, na linii pośrodkowej ciała, – tu można dodać moksoterapię (termopunkturę). Punkt spotkania meridianu Ren, Śledziony, Wątroby i Nerek.
Punkt Zu Sanli – St 36 „Trzecia mila nogi” – 3 cuny poniżej kolana, poniżej guzowatości kości piszczelowej, po zewnętrznej stronie – tu można dodać moksoterpię (termopunkturę)
Punkt Neiguan – PC 6 „Brama wewnętrzna” – 2 cuny powyżej zgięcia nadgarstka, po wewnętrznej stronie, pomiędzy ścięgnami zginacza promieniowego i dłoniowego długiego.
Punkt Tian Shu – St 25 „Punkt Shu nieba” – Punkt Alarmowy (Mu) Jelita Grubego, 2 cuny bocznie do pępka, od linii pośrodkowej ciała.

Ból głowy:

Punkt Yin Tang – pomiędzy brwiami.
Punkt Tai Yang – skronie.
Punkt Feng Chi – GB 20 „Staw wiatru” – w okolicy potylicznej, w zagłębieniu po obu stronach szyi, tuż przy nasadzie głowy (pomiędzy m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy a m. czworoboczny grzbietu).
Punkt Hegu – Li 4 „Spotkanie Dolin” – na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
Punkt Tai Chong – Liv 3„ Potężna droga” – na stopie, pomiędzy pierwszą a drugą kością śródstopia, tuż za głową pierwszej kości śródstopia.

Kaszel:

Punkt Da Zhui – Du 14 „Duży Wir, potężny młot” – poniżej dolnego brzegu wyrostka kolczystego 7 kręgu szyjnego.
Punkt Fei Shi – BL 13 „Punkt Shu Płuc” – poniżej dolnego brzegu wyrostka kolczystego 3 kręgu piersiowego, 1,5 bocznie w stosunku do linii pośrodkowej ciała. Ruchome bańki.
Punkt Feng Men – BL 12 „ Brama wiatru” – poniżej dolnego brzegu wyrostka kolczystego drugiego kręgu piersiowego, 1,5 bocznie w stosunku do linii pośrodkowej ciała. Ruchome bańki.
Punkt Xu Men – Lu 2 „Brama chmur” – na klatce piersiowej, w okolicy podobojczykowej, 6 cunów od przedniej części ciała, na wysokości I przestrzeni międzyżebrowej.
Punkt Lie Que – Lu 7 „Wąskie zanieczyszczenie” – 1,5 cuna pod zgięcia nadgarstka, na zewnętrznej stronie ścięgna zginacza promieniowego nadgarstka.

Nieżyt nosa/Utrata węchu:

Punkt Yin Tang – pomiędzy brwiami.
Punkt Ying Xiang – Li 20 „Witamy zapach” – tuż za skrzydełkami nosa.
Punkt Zan Zhu – BL 2 „Zbiór bambusa” – okolica oczodołowa, tuż przy wewnętrznym brzegu brwi – Tylko uciskanie 2-3 min, bez baniek.
Punkt Hegu – Li 4 „Spotkanie Dolin” – na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
Punkt Zu Sanli – St 36 „Trzecia mila nogi” – 3 cuny poniżej kolana, poniżej guzowatości kości piszczelowej, po zewnętrznej stronie – tu można dodać moksoterpię (termopunkturę).
Punkt Yu Ji – Lu 10 „Rejon Ryb” – w kłębie kciuka.
Punkt Qi Chi – Li 11 „Krzywy Staw” – po zewnętrznej stronie łokcia, przy zgięciu.

Bóle kręgosłupa szyjnego:

Punkt Feng Chi – GB 20 „Staw wiatru” – w okolicy potylicznej, w zagłębieniu po obu stronach szyi, tuż przy nasadzie głowy (pomiędzy m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy a m. czworoboczny grzbietu).
Punkt Jian Jing „ GB 21 „Studnia barku” – na szczycie barku, w połowie jego szerokości, na szczycie mięśnia czworobocznego grzbietu i na linii wyrostka sutkowego. Można również dodać moksoterapię oraz akupresurę.
Punkt Da Zhui – Du 14 „Duży Wir, potężna młot” – poniżej wyrostka kolczystego 7 kręgu szyjnego.
Punkt Tian Zong – Si 11 „Niebiański Przodek” – w samym środku łopatki. Można również dodać moksoterapię oraz akupresurę.
Masujemy – akupresura:
Punkt Hou Xi – Si 3 – w kącie pomiędzy głową a trzonem 5 kości śródręcza
Punkt Wang Gu – Si 4 – pomiędzy podstawą 5 kości śródręcza a kością haczykowatą.
Punkt San Jian – Li 3 w kącie pomiędzy głową a trzonem 2 kości śródręcza
Punkt Hegu – Li 4 „Spotkanie Dolin” – na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
Na stopie przy zewnętrznym brzegu kciuka – refleksologia stopy.

Bóle stawu barkowego:

Punkt Jian Zhen – Si 9 „Prostość barku” – przy dolnej krawędzi barku. Można również dodać moksoterapię.
Punkt Jian Liao – Th 14 „Dół barku” – na tylnej powierzchni ramienia, w zagłębieniu tuż przed szczytem barku, ręka zgięta pod kątem 90 stopni. Można również dodać moksoterapię.
Punkt Jian Jing „ GB 21 „Studnia barku” – na szczycie barku, w połowie jego szerokości, na szczycie mięśnia czworobocznego grzbietu i na linii wyrostka sutkowego. Można również dodać moksoterapię oraz akupresurę.
Punkt Jian Zhong Shu – Punkt Shu barku środkowego” – 2 cuny bocznie do linii pośrodkowego ciała, pod 7 kręgiem szyjnym.
Punkt Jian Yu – Li 15 „Staw barkowy” – pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki.
Punkt Ju Gu – Li 16 „Duża kość” – koniec barkowy obojczyka a grzbietem łopatki.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego.

Punkty od BL 23 do BL 26, pod wyrostkiem kolczystym od drugiego do piątego kręgu lędźwiowego, 1,5 cuna bocznie do linii pośrodkowej ciała. Na początku robimy uciskanie, masaż ruchomą bańką i moksoterapię po bańkach.
Punkt Huan Tiao – GB 30 „Skaczące Koło”- punkt na pośladku.
Punkt Cheng Shan – BL 57 „Wsparcie góry” – na łydce, pomiędzy mięśniami brzuchatymi łytki.
Punkt Kun Lun – BL 60 „Góra kunlun”– w zagłębieniu, na zewnętrznym brzegu kostki.
Punkt Feng Shi – GB 31 „Rynek Wiatru”– na udzie, w miejscu w którym środkowy palec ręki naturalnie opuszczony dotyka nogi.

Podobne wpisy