Floor Time – co ma wspólnego z Uziemieniem?

Floor Time – co ma wspólnego z Uziemieniem?

Czym jest „terapia uziemiająca” lub „uziemienie” i jakie korzyści może ona przynieść naszemu zdrowiu?

Technika „uziemienia” jest korzystna dla całego twojego dobrego samopoczucia. Jej korzenie sięgają tysięcy lat wstecz i sięgają do starożytnej kultury chińskiej.

Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny chińskiej uziemienie wiąże się z koncepcją Qi (Chi), czyli energii „siły życiowej”. Kiedy Twoja Qi płynie gładko, mocno bez żadnych przeszkód, jesteś zdrowy. Kiedy Twoja Qi jest powolna lub zablokowana, prowadzi to do złego stanu zdrowia, a tym do różnych chorób.

Zarówno wysiłek fizyczny, jak i umysłowo-emocjonalny stan w tym np. stres, smutek i inne emocje może wytrącić energię Qi z równowagi, a uziemienie działa stymulująco, harmonizując i przywracając równowagę przepływu energii Qi w ciele i umyśle, aby promować dobre zdrowie.

W jakich konkretnych problemach zdrowotnych uziemienie może być pomocne?

Kiedy regularnie będziesz się „uziemiać”, będziesz w pełni zrównoważony i w harmonii ze sobą i otoczeniem, ten prosty proces leczenia może być pomocny w przypadku wielu chorób.

Uziemienie aktywuje i wzmacnia energię nerek – w tradycyjnej medycynie chińskiej uważa się, że jest to energia „korzenia” lub „rdzenia” dobrego zdrowia. Kiedy energia nerek jest słaba, może to prowadzić do typowych schorzeń fizycznych, takich jak ból pleców, kolan, pięt, zmęczenie nóg, słaba pamięć, wczesne siwienie włosów, wczesna menopauza, impotencja, problemy z płodnością.

Uziemienie pomaga również uspokoić nasz umysłu. W dzisiejszym świecie mamy bardzo szybkie tempo życia, nasz umysł nadmiernie myśli i analizuje. Ponadto bombardowanie nas ciągłymi negatywnymi informacjami w mediach osłabia naszą energię nerek, siejąc strach i lęk. To niezwykłe, jak wiele chorób ma podłoże emocjonalne lub zaostrza je zły sposób myślenia. Wierzę, że ludzie mają naturalną zdolność uzdrawiania, czego często potwierdza efekt placebo. Kiedy uziemiasz siebie, przyznajesz, że jesteś czymś więcej niż tylko umysłem. Proces ten pozwala na ponowne połączenie się ze swoją autentyczną naturą, zharmonizowanie umysłu, ciała i ducha oraz stanie się „jednością” z szerszym Wszechświatem.

Jak powinien się do tego zabrać ktoś, kto chce rozpocząć uziemianie?

Jednym z najprostszych sposobów na uziemienie jest chińska praktyka medytacyjna Qi gong. Wykonywanie tego ćwiczenia przez zaledwie dziesięć minut dziennie może mieć ogromny wpływ na Twoje zdrowie.

Qi gong jest zestawem ćwiczeń zdrowotnych starożytnych Chin. Qigong składa się z dwóch słów: Qi, czyli życiowa energia, oraz Gong, czyli perfekcyjne opanowanie czegoś[1]

Delikatne, spokojne ruchy w ‘Q’, zsynchronizowane z oddechem, za którymi podąża umysł doskonalą uważność, koncentrację, pogłębiają świadomość ciała, relaksują, rozluźniają i wzmacniają ciało oraz uspokajają umysł. Qigong to obok akupunktury i ziołolecznictwa ważna część Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. 

Jako, że większość ćwiczeń w Qi gong są wykonywane w pozycji stojącej w odpowiednio dociśniętymi stopami, na podeszwie stopy do ziemi aktywujemy potężny punkt akupunktury na meridianie nerek zwany Kid 1 – Yong Quan (znany również jako bulgoczące źródło – nawiązuje to do związku nerek z płynami i elementem wody.). Jest to jedyny punkt kanału na podeszwie stopy, mający bezpośredni kontakt z podłożem.

Dlatego Kid 1 jest wspaniałym punktem do:

• uspokojenia się, jeśli czujesz się niespokojny, masz zawroty głowy lub oszołomienie. 
• obniżenie podwyższone ciśnienie krwi, 
• zmniejszenia uderzenia gorąca,
• wyciszenia umysłu,
• złagodzenia ból stóp, nóg i dolnej części pleców. 

Chodzenie na boso po piasku lub trawie, ale również uciskanie tego punktu pomoże w stymulacji tego punktu. Można również rozgrzewać się kąpielą stopy najlepiej słoną wodą lub okładem termicznym. Ponadto uziemiać się można dotykając ziemię, przytulając się do drzewa. W dobie nowych technologii, można w sklepach znaleźć maty, prześcieradła, koce uziemiające.

Pamiętajmy, aby ważne jest abyśmy utrzymywali stopy w cieple, ze względu na ten punkt KID 1 dla optymalnego funkcjonowania narządów zarządzanych przez nerki. Zostało to potwierdzone w badaniach[2] , które wykazały, że chłodzenie stóp może bezpośrednio wywołać infekcję dróg moczowych u podatnych osób. Utrzymywanie stóp w cieple jest również ważne dla osób cierpiących na ból nóg, obrzęk lub zapalenie stawów. Zadbaj więc o to, by Twoje stopy były rozgrzane natomiast spacery boso po plaży i trawie są wyjątkiem! Chodzi o uziemienie. Zatem odradzam chodzenie bosą stopą po zimnych kafelkach, po betonie. Tu raczej przeziębimy sobie nerki i pęcherz, niż będziemy mieli korzyści z uziemienia.

Na czym więc polega uziemianie?

Przez całą ewolucję człowieka, aż do powszechnego użycia butów, ludzie chodzili boso lub nosili na stopach przewodzący naturalny materiał, który umożliwiał przewodzenie elektronów między podłożem a stopami. Zgodnie z teorią, po prostu pozwalając naszej skórze dotknąć Ziemi, stajemy się uziemieni elektrycznie; czyli różnica potencjału elektrycznego pomiędzy naszym ciałem a ziemią, może zostać zneutralizowana. Z biegiem czasu, nie dotykając ziemi ani zbiornika wodnego, gromadzimy ładunek dodatni. Dzieje się tak dlatego, że atmosfera jest naładowana dodatnio, podczas gdy Ziemia jest naładowana ujemnie, co oznacza, że ​​na powierzchni Ziemi znajduje się mnóstwo dostępnych elektronów. Możemy się rozładować lub uziemić i stać się neutralnymi, kiedy dotkniemy ziemi i pozwolimy, aby elektrony przepływały przez nas z Ziemi. Akt dotykania Ziemi poprzez chodzenie, stanie, siedzenie czy leżenie na ziemi, który kiedyś był po prostu naturalny i stały, obecnie niemal zniknął z naszego życia. Zadaj sobie pytanie, kiedy ostatni raz wyszedłeś boso na zewnątrz, usiadłeś lub położyłeś się na ziemi. Ci, którzy na co dzień mają dostęp do plaży, są wykluczeni z tego badania i mogą uważać się za szczęśliwców.

Dotykanie Ziemi obejmuje także dotykanie zbiorników wodnych dotykających Ziemi, takich jak oceany, jeziora, rzeki i strumienie, a także materiałów przewodzących i połączonych z Ziemią za pomocą przewodu elektrycznego. Może to być jeden z powodów, dla których tak dobrze jest chodzić na plażę. Pływanie w oceanie i leżenie na plaży to obecnie jeden z niewielu sposobów na uziemienie się.

Jakie korzyści zdrowotne niesie za sobą uziemianie?

Potrzebujemy uziemienia dla zdrowia! Kilkanaście lat temu, Clinton Ober, autor książki „Uziemienie” doszedł do wniosku, że we współczesnym świecie mamy zbyt mało kontaktu z ziemią, co przyczynia się do licznych zakłóceń w organizmie. W przeglądzie naukowym opublikowanym w „Journal of Environmental and Public Health” w 2012 roku stwierdzono, że uziemienie może pomóc człowiekowi w wielu dolegliwościach:

 •  poprawia jakość snu i zwiększa uczucie spokoju po przebudzeniu,
 •  zmniejsza sztywność i bolesność mięśni,
 •  normalizuje wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu), tak, aby osiągał najwyższe wartości rano i najniższe o północy (sprzyja to regulacji poziomu cukru we krwi i metabolizmu, zmniejszaniu stanu zapalnego i poprawie funkcjonowania pamięci),
 • zmniejsza stres i równoważy pracę autonomicznego układu nerwowego poprzez stymulowanie układu przywspółczulnego (odpoczynek i aktywowanie funkcji organizmu) i wyciszenie współczulnego układu nerwowego (reakcja „walcz lub uciekaj”),
 • skraca czas trwania DOMS (zespół opóźnionego bólu mięśniowego) i zmniejsza nasilenie reakcji zapalnej po intensywnej aktywności fizycznej,
 • przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza stan zapalny (a więc wpływa korzystnie na choroby autoimmunologiczne, np.Hashimoto, cukrzyca typu II),
 • opóźnia procesy starzenia się organizmu, dzięki redukcji wolnych rodników,
 • rozrzedza krew, dzięki czemu poprawia krążenie, które z kolei efektywniej dostarcza tlen i składniki odżywcze do tkanek w ciele,
 • uniewrażliwia organizm na wszechobecny elektrosmog i wpływ pól elektromagnetycznych pochodzących z zewnątrz (szczególnie ważne w świecie nowoczesnych technologii, które zaburzają harmonijną pracę organizmu).

Czy możemy się uziemić leżąć na podłodze w domu?

Nowy trend nazwany “floor time” pomoże nam się trochę wyciszyć. Nie zawsze mamy możliwość chodzenia na boso, czy kontakt z naturą. Położenie się na podłodze w domu, w pracy w ciągu dnia przez kilka minut wydaje się być idealnym sposobem na wyciszenie się po codziennych stresach. Trener personalny Mason Farmani zapewnia, że praktyka ta pozwala ludziom przetworzyć wszystkie wydarzenia dnia, wyciszyć się oraz poukładać wszystkie emocje. Jego zdaniem ludzie wykorzystują czas na podłodze, gdy czują się przytłoczeni, smutni, ale także, aby zrelaksować się po długim dniu. Odrobina czasu na podłodze zapewnia ludziom zastrzyk zdrowia – psychicznego i fizycznego.

Floor time: jak zacząć?

– Podczas leżenia na podłodze nie korzystaj z telefonu ani nie włączaj telewizora.

 • To ma być czas tylko dla ciebie.
 • Warto wybrać cichą i spokojną przestrzeń do leżenia, aby zminimalizować wszelkie czynniki rozpraszające.
 • By uczynić leżenie przyjemniejszym, warto skorzystać z maty do jogi lub miękkiego koca, możesz również wykorzystać koc aby się przykryć.
 • Głęboko oddychaj: wciągaj powietrze przez cztery sekundy, trzymaj je przez dwie, a następnie zrób głęboki wydech. I tak w kółko. Ważne też, aby przed rozpoczęciem rytuału ustalić swoje intencje: Dobrze, jeśli uda ci się znaleźć chociaż kwadrans każdego dnia!

Nie pozwalając umysłowi być dominującą i przekonującą siłą, praktyka uziemiania przypomina ci, że jesteś czymś więcej niż tylko skórą, kościami i zbiorem komórek, ale niesamowitą siłą życiową boskiej energii. Niezależnie od otoczenia, praktyka pomaga ci wejść do środka i wykorzystać wewnętrzną klarowność, spokój i siłę, które zawsze w Tobie są, ale które często przeoczasz lub ignorujesz.

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Qigong

 2. https://pubmed-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/1345322/

Podobne wpisy