Akupresura zamiast tabletki na bóle głowy. Jakie są przyczyny bólów głowy wg TCM?

Akupresura na bóle głowy – masaż zamiast tabletki. Jakie są przyczyny bólów głowy wg TCM?

Według medycyny chińskiej i refleksologii, uciskanie określonych miejsc na karku, twarzy, ramionach i dłoniach może pomóc złagodzić bóle głowy.

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM) ból głowy jest postrzegany jako wynik zaburzeń równowagi energii w organizmie, czyli Qi, oraz wpływu różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych.

Poniżej przedstawiamy kilka głównych przyczyn bólu głowy według Medycyny Chińskiej:

  1. Zastój Qi wątroby: Wątroba w TCM odpowiada za swobodny przepływ energii Qi w ciele. Zastój energii wątroby może powodować ból głowy, zwłaszcza w okolicy skroni, często związany z napięciem emocjonalnym lub stresem.
  2. Wzrost ognia wątroby: Nadmiar ciepła w wątrobie, który przekształca się w ogień, może powodować intensywne, pulsujące bóle głowy, zazwyczaj po jednej stronie głowy. Może to być związane z nadmiernym stresem, złością lub spożyciem alkoholu.
  3. Niedobór Qi i Krwi: Niedobór energii Qi i krwi może prowadzić do słabego odżywienia mózgu, co skutkuje bólem głowy. Ból taki jest często łagodny, rozproszony i może być związany z osłabieniem, zmęczeniem, zawrotami głowy lub bladością.
  4. Nadmiar wilgoci i flegmy: Wilgoć i flegma mogą blokować kanały energetyczne, co powoduje uczucie ciężkości w głowie i tępy ból. Często towarzyszy temu uczucie pełności w żołądku, nudności i zawroty głowy.
  5. Zimno atakujące meridiany: Zimno z zewnątrz może przenikać do organizmu i powodować skurcz meridianów, co skutkuje bólem głowy, który jest często zlokalizowany w tylnej części głowy i karku. Ból może być nasilony przez zimno i osłabiony przez działanie ciepła.
  6. Wiatr zewnętrzny atakujący głowę: Wiatr zewnętrzny, zwłaszcza połączony z zimnem, może zaatakować głowę, powodując nagły, ostry ból, często zlokalizowany w okolicy czoła lub skroni. Ból taki jest zwykle związany z wystąpieniem przeziębienia lub infekcji górnych dróg oddechowych.

Niezależnie jaka jest przyczyna bólów głowy, akupresura i masaż konkretnych punktów na Twoim ciele będzie pomocna i przyniesie ulgę.

Co to akupresura?

Akupresura to polega na uciskaniu poszczególnych punktów na naszym ciele. Punkty te są wyjątkowo wrażliwe, lezą wzdłuż meridianow (kanałów energetycznych) gdzie płynie nasza energia witalna, inaczej energia qi (czytane czi).

Czym jest refleksologia?

Refleksoterapia nawiązuje do założeń tradycyjnej medycyny chińskiej oraz do chińskiej teorii o meridianach.

Refleksologia polega na stymulacji poprzez uciskanie odpowiednich refleksów, co ma stymulować przepływ energii, poprawić pracę narządów, przywrócić organizmowi równowagę oraz zlikwidować ból.

Refleksy z kolei to punkty na naszym ciele, w których umiejscowione są zakończenia nerwów. Znajdują się one na stopach, twarzy, uszach, dłoniach i na głowie. Poprzez układ nerwowy są one połączone z poszczególnymi narządami.

Dlaczego akupresura/masaż są lepsze niż leki przeciwbólowe?

  1. Brak efektów ubocznych – długotrwałe stosowanie leków przeciwbólowych osłabia m.in. żołądek, wątrobę i nerki.
  2. Jest to naturalne leczenie przyczynowe: akupresura stymuluje naturalne procesy samoleczenia organizmu, co oznacza pomaga w rozwiązywaniu podstawowych przyczyn bólu głowy, nie tylko maskuje objawy, jak to ma często miejsce w przypadku tabletek.
  3. Uciskanie poszczególnych punktów powoduje, że nasze ciało produkuje naturalne środki przeciwbólowe oraz neuroprzekaźniki jak endorfiny.
  4. Możliwość samodzielnego stosowania w domu.

Jeżeli masz codziennie bole głowy, warto robić samemu masaż (akupresurę czy refleksologie) nawet kilka razy dziennie. Istnieje kilka dobrze znanych punktów ucisku w organizmie, które łagodzą bóle głowy. Oto, gdzie się znajdują i jak można z nich korzystać:

  1. Punkt Yin Tang – pomiędzy brwiami.
    Uważa się, że mocny ucisk na punkt trzeciego oka łagodzi zmęczenie oczu i ciśnienie w zatokach, które często powodują bóle głowy.
  2. Punkt Du 24 – 0,5 cun od linii włosów, na linii pośrodkowej ciała.
    Łagodzi bóle głowy. Punkt spotkania 3 merdianow, kanału nadzwyczajnego, żołądka i pęcherza moczowego.
  3. Punkt Du 20 – punkt na samym na czubku głowy.
    Na czubku głowy oraz w jej okolicy mamy dużo punktów akupunktury poprawiających krążenie w głowie, zmniejszające ciśnienie w głowie.
  4. Punkt Tai Yang – na skroniach.
    Uciskanie tego punktu, zmniejsza bole głowy pojawiające się w okolicach skroni.
  5. Punkt BL 2 „Zbiór bambusa” – wewnętrzne kąciki brwi.
    Dotykanie tych punktów ucisku może złagodzić bóle głowy spowodowane zmęczeniem oczu oraz bólem lub uciskiem zatok.
  6. Punkt Feng Chi – GB 20 „Staw wiatru” – w okolicy potylicznej, w zagłębieniu po obu stronach szyi, tuż przy nasadzie głowy (pomiędzy m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy a m. czworoboczny grzbietu).
    Mocne dotknięcie tych punktów nacisku może pomóc złagodzić bóle głowy spowodowane napięciem szyi.
  7. „Źródło barku” GB 21 – Najwyższy punkt na barku.
    Uciskanie punktu ucisku na ramieniu może pomóc złagodzić sztywność szyi i ramion, złagodzić ból szyi i zapobiec bólom głowy spowodowanym tego rodzaju doznaniami
  8. Punkt Hegu – Li 4 „Spotkanie Dolin” – na dłoni, pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.
    Punkt dystalny na bole głowy. Uważa się, że ten rodzaj leczenia punktów nacisku łagodzi napięcie głowy i szyi, bóle związane z zatokami. Napięcie często wiąże się z bólami głowy.
  9. Na palcu serdecznym, po stronie bocznej, pomiędzy paliczkiem bliższym i środkowym. Punkt dystalny na bole głowy.
  10. Oraz spróbuj ścisnąć czubek małego palca po obu stronach tak mocno, jak to tylko możliwe, przez kilka minut. Stymuluje to obszar refleksologii związany z głową. Im mocniej naciskasz, tym szybciej poczujesz ulgę.

Jak robić masaż?

Każdy punkt zlokalizuj na swoim ciele, uciskaj te punkty poprzez 10 sekund, robiąc okrężne ruchy. Punkty te mogą być bardzo bolesne i wrażliwe. Naciskając te punkty staraj się głęboko i wolno oddychać. Po 10 sekundach zwolnij naciskanie, po kilku sekundach powtórz czynność. Staraj się każdy punkt uciskać przez co najmniej 2 min.

W TCM leczenie bólu głowy polega na przywróceniu równowagi energetycznej w organizmie, co może obejmować akupunkturę, ziołolecznictwo, masaż tuina, a także zmianę diety i stylu życia. Akupresura może służyć jako bezpieczna i skuteczna metoda leczenia uzupełniającego u osób doświadczających nawracających bólów głowy. Jeżeli masz częste duże bóle głowy/migrenowe akupunktura będzie bardziej skuteczna, ponieważ nakłuwanie ciała cieniutkimi igłami jest bardziej intensywna i odczuwalna dla naszego ciała, co najważniejsze akupunktura leczy przyczynę choroby, będzie działać przeciwbólowo, regulująco na nasze ciało. Jeżeli masz bardzo duże i częste bóle głowy, pamiętaj aby w pierwszej kolejności udać się do lekarza i specjalisty medycyny chińskiej aby uzyskać porad w stanie Twojego zdrowia. Może właśnie po przez masaż i akupresurę robioną regularnie, każdego dnia będziesz w stanie zmniejszyć napady bólów głowy i jej intensywność. Spróbuj już teraz!

Podobne wpisy